PKP PLK potwierdziła remont linii kolejowej Gdańsk Kokoszki – Glincz

Stacja kolejowa w Kartuzach/Fot. Kacper Romcpa

PKP Polskie Linie Kolejowe potwierdziły, że planują wyremontowanie linii kolejowej łączącej Gdańsk Kokoszki z Glinczem przez Starą Piłę celem wykorzystania jej jako trasy objazdowej na czas remontu linii kolejowej nr 201 na odcinku Gdynia Gł. – Kościerzyna. Prace będą kosztować około 38mln zł.

Wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy Kartuz nie zostaną odcięci od transportu kolejowego na czas trwania remontu z Gdyni do Kościerzyny, który ma trwać około trzech lat. – PKP Polskie Linie kolejowe S.A. planują wykorzystać linię z Glincza do Gdańska Kokoszki, z włączeniem do PKM, jako linię objazdową do modernizowanej w latach 2020-2023 linii 201, odc. Gdynia – Kościerzyna. Dzięki temu będzie możliwy ruch pasażerski na trasie Trójmiasto – Kartuzy. PLK od 2016 r. zmieniły zasady przygotowania inwestycji. Zawsze analizowane są możliwości objazdu i wcześniej przygotowywane są trasy. Minimalizujemy zmiany dla pasażerów na czas inwestycji – powiedział na łamach serwisu kartuzy.info Martyn Janduła, rzecznik prasowy PKP PLK.

O przygotowanie tej alternatywnej trasy zabiegali pomorscy samorządowcy, media, a także sympatycy transportu kolejowego. 13 maja w Kartuzach, po wcześniej zorganizowanym przejeździe omawianą linią, podpisali oni list intencyjny w sprawie współpracy na rzecz rewitalizacji linii kolejowej nr 229 na odcinki Stara Piła Glincz oraz linii kolejowej nr 234 na odcinku Stara Piła – Kokoszki celem wpięcia w linię kolejową nr 248, zarządzaną przez Pomorską Kolej Metropolitalną, w okolicach przystanku osobowego Gdańsk Kiełpinek. Oprócz tego powstała petycja do PKP PLK o remont tej trasy podpisana przez ponad 1700 osób. Jak widać wszystkie te działania przyniosły oczekiwany efekt.

W dalszym ciągu nie wiadomo jednak skąd PKP PLK pozyska środki na remont trasy. Wiadomo jednak, że samorząd województwa pomorskiego zapowiedział, że w przypadku podjęcia przez PKP PLK decyzji o remoncie odcinka Gdańsk Kokoszki – Glincz, wybuduje brakujący odcinek toru, łączący Gdańsk Kokoszki z linią kolejową nr 248. Według wstępnych szacunków koszt tej łącznicy wyniesie od 5 do 7 milionów złotych.
Szczegóły na temat pomysłu utworzenia tej trasy objazdowej przedstawiliśmy tutaj.

Total
0
Shares
3 komentarze
  1. A kiedy rozpocznie się remont tego odcinka? Jak rozumiem, prace powinny się zakończyć przed 2020 rokiem

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Zobacz również: