Oddala się wprowadzenie prędkości 200km/h z Warszawy do Gdańska

Znów przełożony zostaje termin podniesienia prędkości na linii kolejowej nr 9 do 200km/h. W grudniu pociągi w dalszym ciągu rozpędzą się maksymalnie do 160km/h. Powodem przesunięcia terminu jest opóźnienie w odbiorze systemy ETCS/ERTMS.

W ubiegłym roku PKP Polskie Linie Kolejowe informowały, że w czerwcu 2018 roku powinny odbyć się odbiory oraz uruchomienie wspomnianego systemu, co pozwoliłoby na podniesienie prędkości do 200km/h od grudnia 2018 roku. Niestety termin odbiorów uległ przesunięciu. Zgodnie z podpisanym przez PKP PLK aneksem odbiór systemu odbędzie do końca bieżącego roku.

Obecnie PKP PLK nie podaje terminu kiedy pociągi pojadą na tej trasie 200km/h. Warto dodać, że na razie tę prędkość będą osiągać tylko pojazdy serii ED250, znane powszechnie jako Pendolino. Jeśli prędkość zostanie już podniesiona to pociągi rozpędzą się do prędkości 200km/h na około 45% trasy z Warszawy do Gdyni. Pozwoli to na skrócenie czasu przejazdu z obecnych 2 godzin i 46 minut do 2 godzin i 15 minut. Uzyskanie większego udziału prędkości 200km/h w profilu prędkości tej linii nie jest możliwe m.in. ze względu na trudny przebieg linii, który podczas modernizacji nie uległ wystarczającym modyfikacjom.

Przypominamy, że jest to już kolejne przesunięcie podniesienia prędkości na linii kolejowej nr 3. W 2015 roku PKP PLK informowała, że pociągu przyspieszą w grudniu 2017 roku.

Total
0
Shares
Zobacz również: