Parowozy znów wracają do obsługi linii wokół Wolsztyna

Zdjęcie ilustracyjne/Fot. Emil Włuka

W środę, 1 sierpnia miesięcznej przerwie parowozy powracają do obsługi wybranych pociągów na liniach Wolsztyn – Leszno i Wolsztyn – Poznań? Dlaczego akurat w wakacje, kiedy ruch turystyczny jest największy parowozy wycofano z obsługi?

Powód zaniechania eksploatacji trakcji parowej w kontekście historii kolejnictwa jest dość kontrowersyjny. Jak w czerwcu podawała Państwowa Agencja Prasowa lipcowe zawieszenie kursowania parowozów było wcześniej zaplanowane, a jego powodem były… wysokie temperatury. Władze parowozowni argumentowały wówczas tę decyzję zagrożeniem pożarowym wywoływanym przez lokomotywy parowe.

Decyzja może dziwić, gdyż przez dziesiątki lat kursowania parowozów nie zawieszano przewozów kolejowych z powodu zagrożenia pożarowego. Dziwi także fakt, że ruch parowozów jest wznawiany w sierpniu, kiedy nadal występują wysokie temperatury, a tym samym zagrożenie wystąpieniem pożaru. Władze Parowozowni Wolsztyn zapewniają jednak, że podobna sytuacja w przyszłych latach już się nie powtórzy.

Jak informuje nieoficjalna strona wolsztyńskiej parowozowni, od środy do obsługi pociągów prawdopodobnie zostanie skierowana lokomotywa Ol49-59.

Total
0
Shares
Zobacz również: