Czy sezonowe pociągi w Świętokrzyskiem odniosły sukces?

Po zakończeniu wakacji przyszedł czas na podsumowanie wyników przewozowych na połączeniach sezonowych. Jak w tym roku wypadły uruchomione po raz pierwszy od 13 lat połączenia z Kielc do Buska-Zdroju?

Oprócz uruchomionych w tym roku połączeń do Buska-Zdroju warto przyjrzeć się także połączeniom z Kielc do Sandomierza, które funkcjonują od trzech lat. Jak podają władze województwa świętokrzyskiego w ciągu tych trzech sezonów z oferty połączeń do Sandomierza skorzystało ponad 46 tysięcy pasażerów. W 2015 roku pociągi przewiozły 15tys. osób, w 2017 blisko 16tys., zaś w tym roku ponad 16tys. podróżnych. Utrzymywana jest zatem umiarkowana tendencja wzrostowa, która pozwala z nadzieją patrzeć na przyszłość tego typu połączeń. Połączenie skierowane jest oczywiście do turystów, chcących zwiedzić Sandomierz. Dzięki współpracy z władzami miasta podróżni w cenie biletu mają możliwość skorzystania na stacji kolejowej w Sandomierzu z autobusu, który dowoził ich do Bramy Opatowskiej przy zabytkowej starówce.

Jak na tle połączeń do Sandomierza wypadły uruchomione po raz pierwszy wakacyjne weekendowe połączenia z Kielc do Buska-Zdroju? Choć pierwszym pociągiem do uzdrowiska podróżowało więcej pasażerów niż do Sandomierza, to ostatecznie wynik przewozowy był skromniejszy. Według informacji podawanych przez województwo świętokrzyskie tym roku w okresie od 28 kwietnia do 2 września pociągiem relacji Kiece – Sandomierz – Kielce przejechało 16133 pasażerów oraz przewieziono 501 rowerów. Z kolei pociąg linii Kielce – Busko-Zdrój – Kielce przewiózł 4679 osób i 175 rowerów. Jest to znacznie mniej, lecz należy mieć na uwadze, że “Pociąg do Zdroju” kursował dwa razy dziennie przez dziesięć letnich weekendów, w okresie od 30 czerwca do 2 września, a więc znacznie krócej.

Władze województwa świętokrzyskiego są jednak zadowolone z frekwencji na obu sezonowych liniach. Co więcej, intencją deklarowaną przez samorząd jest docelowo uruchomienie kursów całorocznych do Buska-Zdroju.

Total
1
Shares
Zobacz również: