Będzie więcej zmodernizowanych wagonów dla PKP Intercity

Zmodernizowany przez FPS wagon rodziny 111A/fot. PKP Intercity

Pasażerowie narodowego dalekobieżnego przewoźnika mają powód do radości. PKP Intercity postanowiło skorzystać z prawa opcji i zamówić modernizację kolejnych wagonów od FPS. Zamówienie rozszerzono z 60 aż do 90 wagonów.

PKP Intercity zawarło z Fabryką Pojazdów Szynowych umowę na modernizację 60 wagonów w listopadzie 2017 roku. Teraz spółka wykorzystując prawo opcji zwiększy zamówienie o 50%. Pierwszy ze zmodernizowanych wagonów jest już testowany przez przewoźnika. FPS przeprowadza najgłębszą jak dotąd modernizację wagonów 111A. Po raz pierwszy zlikwidowano największą wadę modernizowanych wagonów, czyli duży hałas podczas jazdy. Stało się to dzięki wymianie starych wózków z hamulcami klockowymi, na zupełnie nowe, wyposażone m.in. w tłumiki wężykowania oraz hamulce tarczowe. Bieg wagonów będzie zatem nie tylko cichszy, ale także spokojniejszy, porównywalny z wagonami standardu Z1 i Z2, spotykanymi większości pociągów EIC, a także wybranych IC.

Dodatkowe wagony z pewnością pomogą w ujednoliceniu standardu pociągów podczas wzmożonego ruchu na trasach, na których przewidziane jest ich eksploatowane. Najprawdopodobniej wagony zmodernizowane przez FPS będą obsługiwać następujące trasy:
• Szczecin – Trójmiasto – Olsztyn – (Białystok)
• Wrocław/Zielona Góra – Poznań – Gdynia/Olsztyn – (Białystok)
• Kraków/Lublin– Katowice – Wrocław – Zielona Góra –Szczecin – (Świnoujście)

Z nieoficjalnych informacji wynika, że tego typu wagony spotkamy w pociągu m.in. „Rybak” z Białegostoku do Szczecina, który zmieni kategorię z TLK na IC. Podobnie sytuacja będzie przedstawiać się w przypadku pociągu „Gryf” relacji Szczecin – Olsztyn.

Pozostałe wyposażenie wagonu nie będzie odbiegać od tych dotychczas zmodernizowanych. Pojawią się w nich nowe fotele w przedziałach 6-miejscowych. Nie zabraknie gniazdek 230V, klimatyzacji i systemu informacji pasażerskiej. Na modernizację wszystkich 90 wagonów FPS ma 30 miesięcy od podpisania umowy. Łączny koszt modernizacji wszystkich egzemplarzy to około 410 mln zł brutto.

Total
1
Shares
Zobacz również: