Wkrótce wrócą rozkładowe pociągi na linię obwodową

Fot. Adrian Grycuk /CC BY-SA 3.0

Już za dwa tygodnie po długiej przerwie na warszawską linię obwodową, łączącą Warszawę Zachodnią z Warszawą Gdańską wrócą rozkładowe pociągi pasażerskie. Obecnie na zmodernizowanej linii trwają jazdy związane z zapoznaniem szlaku przez maszynistów.

Dobiega końca rozpoczęta w marcu 2017 roku modernizacja linii kolejowej nr 20 pomiędzy Warszawą Gdańską a Warszawą Zachodnią. Dzięki niej zwiększy się komfort i bezpieczeństwo ruchu pociągów, a także uzyskana zostanie nowa jakość obsługi pasażerów na stacjach i przystankach osobowych. Do chwili obecnej zdążyły odbyć się już próby obciążeniowe, regulacja sieci trakcyjnej, a także szlifowanie szyn. Na peronach trwa montaż elementów małej architektury, tj. ławek, zegarów, tablic informacyjnych, a także monitoringu, nagłośnienia, wind i elementów elektronicznego systemu informacji pasażerskiej.

Ponieważ zasadnicze prace torowe zostały zakończone, przyszedł czas na jazdy próbne oraz zapoznawcze maszynistów Kolei Mazowieckich oraz warszawskiej SKM. Testy linii będą odbywały się do 19 października. Dwa dni później pociągi pojadą już z pasażerami, z prędkością maksymalną 80km/h.

Ta warta około 196 mln zł inwestycja jest kluczowa w perspektywie warszawskiej linii średnicowej. To właśnie przez Warszawę Gdańską pojedzie podczas remontu odcinka Warszawa Wschodnia – Warszawa Centralna – Warszawa Zachodnia pojedzie większość pociągów dalekobieżnych. Ponadto, wyremontowana linia pozwoli na doskonalenie sieci transportu publicznego w stolicy. Jednym z kluczowych węzłów integracyjnych, jaki powstanie przy linii będzie Warszawa Młynów, gdzie stworzona zostanie przesiadka z pociągów podmiejskich do składów rozbudowywanej drugiej linii metra.

Total
1
Shares
Zobacz również: