Nie będzie połączenia kolejowego Gdynia – Kaliningrad

Połączenie testowe obsługiwał pociąg SA138 /fot.Leinad/Wikimedia

Był pomysł, przejazd promocyjny i zapowiedzi uruchomienia pociągów w relacji Gdynia – Kaliningrad na stałe. Jednak mimo zaangażowania polskich samorządowców, połączenie nie zostanie uruchomione.

Rozmowy w sprawie ponownego uruchomienia połączenia były prowadzone przez Polregio z przedstawicielami Kolei Rosyjskich (РЖД). Jak się okazuje, mimo zapowiedzi, pociągi na linię Gdynia – Kaliningrad nie wyjadą.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego planował, by połączenie było uruchamiane w ramach obowiązującej umowy z operatorem na odcinku Gdynia Główna – Elbląg. Na pozostałej części trasy, Elbląg – Braniewo, organizatorem miało być Województwo Warmińsko-Mazurskie. Na całej trasie operatorem połączenia miało być Polregio. Marszałkowie obu województw zabezpieczyli nawet środki finansowe na ten cel.

Za finansowanie i organizację połączenia na odcinku Braniewo – Kaliningrad odpowiedzialna miała być strona rosyjska. Jednak brak woli partnerów rosyjskich co do uruchomienia regularnych przejazdów przekreślił cały projekt. – Z uwagi na brak dalszych działań zmierzających do uruchomienia powyższego połączenia po stronie rosyjskiej, regularne przewozy na linii Gdynia Główna – Braniewo – Kaliningrad nie zostały uruchomione – mówi Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury odpowiadający za kolej.

Total
21
Shares
Zobacz również: