Jakim zainteresowaniem cieszy się rezerwacja miejsc w ŁKA?

Od ponad pół roku Łódzka Kolej Aglomeracyjna umożliwia rezerwację ze swobodnym wyborem miejsc przez pasażerów swoich pociągach kursujących z Łodzi Fabrycznej do Warszawy Wschodniej. Nowatorska wśród polskich kolejowych usługa jest dostępna za pomocą platformy KOLEO, o czym informowaliśmy pod koniec marca. Sprawdzamy jakim zainteresowaniem cieszy się oferta wśród pasażerów.

O liczbę sprzedanych biletów z rezerwacją po siedmiu miesiącach funkcjonowania spytaliśmy przewoźnika. – Łódzka Kolej Aglomeracyjna, jako pierwszy przewoźnik samorządowy w Polsce wprowadziła w marcu 2018 roku możliwość rezerwacji miejsc w pociągach ŁKA Sprinter, kursujących na trasie Łódź Fabryczna – Warszawa Wschodnia. Wyboru miejsca można dokonać za pośrednictwem platformy KOLEO. W trakcie sześciu miesięcy podróżni zakupili blisko siedem tysięcy biletów z „miejscówką”. Liczba rezerwowanych miejsc w pociągach ŁKA Sprinter utrzymuje się na stałym poziomie 20% – informuje Marta Makowska, rzecznik prasowy ŁKA.

Co o wprowadzonej rezerwacji miejsc sądzą sami pasażerowie? – Spółka nie prowadziła badań opinii pasażerów nt. systemu rezerwacji miejsc. Stały poziom rezerwowanych miejsc wskazuje jednak na fakt, iż rozwiązanie to cieszy się zainteresowaniem podróżnych. System daje gwarancję miejsca w pociągach ŁKA Sprinter, które cieszą się bardzo dużą frekwencją. Jest skierowany do wszystkich pasażerów, ale szczególnie do osób starszych i rodzin z dziećmi. Wybór miejsca odbywa się w prosty sposób, podobny do zakupu biletów w kinach, czy liniach lotniczych. Pasażer sam wskazuje, na którym miejscu chce siedzieć – od okna czy przejścia, bliżej, czy dalej drzwi. Aby uniknąć nieporozumień strefa rezerwacji w każdym pociągu została dodatkowo i wyraźnie oznaczona – tłumaczy Marta Makowska.

Na razie przewoźnik nie planuje jednak rozwijać tej oferty. Wprawdzie od marca uruchomiony zostanie kolejny przyspieszony pociąg, relacji Łódź Fabryczna – Radomsko – Łódź Fabryczna, lecz spółka stosuje rezerwację miejsc tylko w pociągach międzywojewódzkich, a takich połączeń w nowych kierunkach obecnie ŁKA nie planuje. Warto nadmienić, że nowe EZT Impuls 2 również będą miały numerację miejsc, co teoretycznie pozwoli im obsługiwać nie tylko relacje do Radomska i Tomaszowa Mazowieckiego, ale także do Warszawy.

Numerację miejsc w części swoich pojazdów zastosowały także Koleje Mazowieckie. Czy w związku z tym faktem mazowiecki przewoźnik także planuje uruchomienie pociągów międzyregionalnych, w których oferowałby usługę podobną do tej oferowanej przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną? -Wśród obecnie eksploatowanych przez KM pojazdów posiadających numerowane siedzenia są EZT 45WE „Impuls” i wagony piętrowe Pesy, numerację miejsc będą miały także Flirty. Obecnie spółka KM nie planuje wprowadzenia rezerwacji miejsc w pociągach, ani wprowadzenia nowych połączeń poza region. Nadmienię, że takie działania wymaga odpowiedniej rezerwy taborowej oraz zgody organizatora przewozów, tj. samorządu województwa – mówi dla serwisu zbiorowy.info Donata Nowakowska, dyrektor biura rzecznika prasowego Kolei Mazowieckich.

Mimo iż obaj przewoźnicy na chwilę planują już wprowadzania rezerwacji miejsc to dzięki wyposażeniu taboru w numerację siedzeń mają otwartą furtkę przy wprowadzeniu takiej usługi w perspektywie długofalowej bez ponoszenia wysokich kosztów związanych z dostosowaniem taboru.

Total
40
Shares
Zobacz również: