Metro Warszawskie będzie miało drugą stację techniczno –postojową

Obecnie składy kursujące po linii M2 muszą ponokać na pusto wiele kilometrów by odbyć przegląd

To już pewne. Metro Warszawskie za cztery lata rozpocznie eksploatację drugiej Stacja Technologiczno-Postojowa, w której utrzymywane będą pojazdy jeżdżące na drugiej linii metra. Nowa Stacja Technologiczno-Postojowa będzie nosić nazwę „Karolin”.

W miniony piątek, 9 listopada, podpisano umowę na budowę ostatniego odcinka II linii metra, który będzie prowadził przez Bemowo. Na końcu czterokilometrowej trasy, na której znajdą się stacje pasażerskie Lazurowa, Chrzanów i Karolin, zostanie wybudowana nowa „zajezdnia” składów metra STP Karolin. Będą w niej stacjonować wszystkie składy obsługujące całą linię M2. Rozbudowa sieci metra, a wraz z nią zwiększanie parku taborowego wymusza budowę nowego obiektu służącemu utrzymaniu pojazdów poruszających się po sieci. Dodatkowym argumentem za budową nowej placówki utrzymania technicznego zamiast rozbudowy STP Kabaty jest odległość, jaką składy obsługujące drugą linie muszą obecnie pokonywać w drodze do i z STP Kabaty bez pasażerów, zwiększając dodatkowe koszty funkcjonowania sieci.

O budowie nowej STP na końcu II linii metra mówiło się od dawna. Obiekt miał być nazwany STP „Mory”. Komisja ds. Nazewnictwa Miejskiego Rady m.st. Warszawy pod koniec września zadecydowała jednak o zmianie nazwy nowej Stacji Technologiczno-Postojowej na „Karolin”. Zmianie nazwy na „Karolin” uległa także ostatnia stacja pasażerska, która pierwotnie miała nazywać się „Połczyńska”.

Wspomniany odcinek II linii metra wraz z STP „Karolin” ma być gotowy za cztery lata, a więc jeszcze przed 2023 rokiem. Do tego czasu ukończona ma zostać cała linia. Trwa już budowa odcinków na Woli oraz Targówku i Pradze-Północ, które będą oddane do użytku w 2019 roku. Oprócz wspomnianego odcinka na Bemowie do wybudowania zostały jeszcze stacje i tunele na Bródnie. Tutaj powstanie także hala z 11 torami odstawczymi, służącymi do odstawiania i zawracania pociągów. Wykonawcy wszystkich odcinków zostali już wybrani, zatem ukończenie całej linii wydaje się być już tylko kwestią czasu.

Total
0
Shares
Zobacz również: