Większość wypadków na kolei powodują kierowcy lub piesi

Z roku na rok spada liczba wypadków na kolei. Winę za większość zdarzeń ponoszą piesi oraz kierowcy samochodów, nieznający lub lekceważący przepisy ruchu drogowego.

Dane Urzędu Transportu Kolejowego pokazują, że od początku roku do końca października 2018 roku na kolei doszło do 537 wypadków. Ponad 70% z nich to wypadki na przejazdach, do których doszło na skutek nieprzestrzegania przepisów przez kierowców samochodów oraz potrącenia osób przechodzących przez tory w miejscach niedozwolonych.

Przez pierwsze dziesięć miesięcy roku w wypadkach kolejowych zginęły 172 osoby. Liczba niepożądanych zdarzeń na kolei sukcesywnie jednak spada, osiągając rekordowo niski wynik w 2018 roku – wskaźnik wypadkowości wyniósł niespełna 2,6 proc. – Ten wskaźnik pokazuje wykonaną pracę przewozowa w zderzeniu z ilością zaistniałych zdarzeń kolejowych. To świadczy o tym, że z roku na rok liczba zdarzeń kolejowych jest na coraz mniejszym poziomie. To jest oczywiście trend bardzo pozytywny – mówi Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego w rozmowie z agencją Newseria.

Nowa kampania edukacyjna
Lukę w edukacji dzieci dotycząca zasad bezpieczeństwa na obszarach kolejowych chce wypełnić Urząd Transportu Kolejowego, prowadząc Kampanię Kolejowe ABC. Kampania ma przekazywać najmłodszym istotne informacje w przyjemnej dla nich formie. – Chodzi o to, żeby dzieci wiedziały, na czym polegają te zagrożenia, w jaki sposób powinny się zachowywać, czy to na dworcu, czy w pobliżu torów kolejowych, czy też pokonując przejazd kolejowy – mówi Ignacy Góra.

W ramach kampanii emitowane będą m.in. spoty edukacyjne w stacjach telewizyjnych, w kinach, na portalach internetowych oraz w pociągach i na dworcach kolejowych. Będą one uczyć dzieci prawidłowego zachowania w pobliżu torów, w pociągu i na peronie oraz zasad postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Kampania będzie prowadzona także za pośrednictwem kanałów społecznościowych przy współpracy ze znanymi vlogerami.

Na stronie internetowej kampanii Kolejowe ABC znajdują się materiały multimedialne oraz quizy, a wkrótce dla dzieci dostępna będzie także gra edukacyjna, którą można pobrać na urządzenia mobilne.

Total
32
Shares
Zobacz również: