Zmodernizowane wagony restauracyjne pójdą na złom

Wagon Bautzen89, który został wycofany z naprawy, odstawiony w Gdyni Leszczynkach

Od kilku miesięcy część wagonów restauracyjnych typu Bauzten89, modernizowanych w latach 2005-2010 pozostaje wyłączona z eksploatacji. Wagony te miały przejść naprawę na poziomie P4 w zakładach PESA Bydgoszcz, lecz ostatecznie zostały z niej wycofane. Część z nich, w stanie częściowo zdekompletowanym, zostało odesłanych m.in. do gdyńskiej wagonowni. Dlaczego te zmodernizowane wagony zostały wycofane z naprawy?

Wagony Bautzen89 to stosunkowo młode i nowoczesne jak na Polskie realia pojazdy. Są to wagony restauracyjne wyprodukowane w niemieckich zakładach w Bauzten w 1989 roku w liczbie 17 sztuk. 16 z nich przeszło w latach 2005-2010 naprawy główne połączone z modernizacją, dzięki której większość z nich zyskała m.in. klimatyzację, wyświetlacze, zaś wszystkim gruntownie przebudowano wnętrze. Wagony charakteryzują się cichym i spokojnym biegiem dzięki nowoczesnym wózkom wyposażonym w hamulce tarczowe. Kursują w pociągach kategorii EIC w relacjach krajowych, a do czasu wprowadzenia w ubiegłym roku wagonów typu 406A można je było spotkać także w większości pociągów międzynarodowych.

Dziś w ruchu pozostaje zaledwie garstka tych wagonów. Część z nich można zaobserwować w wagonowni PKP IC w Gdyni, gdzie jeden z nich pozbawiony jest drzwi i okien. Dlaczego te dość nowoczesne wagony nie przechodzą napraw, by dalej służyć pasażerom? – Wagony, zgodnie z obowiązującym cyklem utrzymaniowo-naprawczym zostały skierowane do napraw na 4-tym poziomie utrzymania. W trakcie prowadzenia procesu naprawczego w 6 wagonach typu Bautzen89 zostały stwierdzone m.in. uszkodzenia ostoi i rozwarstwienia poszycia. Wymieniona usterki były powodem wycofania wagonów z naprawy – informuje w rozmowie z serwisem zbiorowy.info Agnieszka Serbeńska, rzecznik prasowy PKP Intercity.

Od ostatnich napraw na poziomie P5 wagony te blisko trzydziestoletnie zdążyły przejechać 2 miliony kilometrów. Mimo to wycofanie ich z ruchu nastąpiło o ponad dekadę szybciej niż było to założone w dokumentacji. – Z napraw zostało wycofanych 6 wagonów Bautzen89. W eksploatacji obecnie znajduje się 5 wagonów, 2 wagony są poddawane czynnościom przeglądowo-utrzymaniowym. Wagony jeżdżące w pociągach PKP Intercity spełniają wymagania formalne i techniczne określone przez przepisy prawa powszechnego, Dokumentację Systemu Utrzymania i dokumentację techniczną. Wagony, zgodnie z Dokumentacją Systemu Utrzymania, mogą być eksploatowane do 2029 roku. Egzemplarze wycofane z naprawy z uwagi na brak możliwości dalszej eksploatacji zostaną poddane likwidacji zgodnie z obowiązującą procedurą. –uzupełnia Agnieszka Serbeńska.

Zaskakująca jest niska trwałość niemieckich wagonów, które były stosunkowo niedawno modernizowane, a także na tle wielu wagonów znajdujących się we flocie przewoźnika są stosunkowo młode. Przykładowo PKP Intercity z powodzeniem eksploatuje wagony sypialne z Goerliz wyprodukowane w 1977 roku, czy też wagony 111Arow, przebudowane z kuszetek 110Ac z lat 1976-1977. Starsze od wspomnianych wagonów restauracyjnych są także praktycznie wszystkie zmodernizowane i niezmodernizowane z bardzo licznej rodziny wagonów 111A i 112A, wyprodukowanych w latach 70. I 80. Wagony Bautzen89 nie są jedynymi z fabryki w Bauzten, które znajdują się we flocie przewoźnika. Na stanie PKP IC wciąż jest kilkanaście wagonów sypialnych Bautzen86 z 1986 roku, a także około 70 wagonów 1 i 2 klasy Bautzen91 z 1991 roku, które podobnie jak wagony restauracyjne przeszły modernizację po 2005 roku. Na razie nie ma jednak sygnałów, aby miały one podzielić los wagonów restauracyjnych.

W związku z ubytkiem we flocie wagonów restauracyjnych przewoźnik podjął stosowne kroki celem zapewnienia nowych restauracji na kołach. – Aby poprawić sytuację w grupie wagonów gastronomicznych, PKP Intercity S.A. w lipcu 2018 ogłosiło postępowanie na wykonanie modernizacji 10 wagonów, które po wykonanych naprawach będą wagonami gastronomicznymi i uzupełnią ofertę w tym zakresie. Otwarcie ofert złożonych w postępowaniu nastąpiło w dniu 9 października 2018. Obecnie trwa procedura uzyskania zgody na wybór wykonawcy – mówi Agnieszka Serbeńska. O przebudowie kolejnych wagonów klasy 1 na gastronomiczne informowaliśmy już w ubiegłe wakacje.

Total
1
Shares
Zobacz również: