PKP Intercity powiększą swoją flotę wagonów restauracyjnych. Przewoźnik ponownie zamiast zakupu zupełnie nowych wagonów zdecydował się na przebudowę wagonów klasy 1, których przewoźnik ma zbyt dużo w stosunku do potrzeb.
Do przebudowy na wagony restauracyjne wytypowanych zostało 10 wagonów typu 145Ab, czyli całą serię tego typu. Wagony 1 rodziny 145A były produkowane w połowie lat 90. I były pierwszymi w Polsce wagonami klasy 1, wyposażonymi w klimatyzację. Ciekawostką jest fakt, że wagony 145Ab posiadają trzy czteromiejscowe przedziały menadżerskie.
Przewoźnik chce, by przebudowa jednego wagonu trwała nie dłużej niż 80 dni kalendarzowych, przy czym pierwszy z nich ma zostać przebudowany w terminie 250 dni kalendarzowych. Przy wyborze wykonawcy PKP Intercity będą kierować się następującymi kryteriami:
– Okres gwarancji i rękojmi – Waga: 10
– Termin wykonania naprawy na 5-tym poziomie utrzymania wraz z modernizacją pierwszego wagonu – Waga: 3
– Termin wykonania naprawy na 5-tym poziomie utrzymania wraz z modernizacją każdego z kolejnych wagonów – Waga: 7
– Cena jednostkowa wykonania naprawy okresowej na 5-tym poziomie utrzymania wraz z modernizacją – Waga: 70
– Cena jednostkowa wykonania przeglądu okresowego na 3-cim poziomie utrzymania – Waga: 10
Przypominamy, że w ubiegłym roku do ruchu wprowadzono 10 wagonów restauracyjnych typu 406A, przebudowanych z wagonów klasy 1 typu 145A oraz wagonów klasy 2 typu 144A. Obecnie kursują głównie w pociągach międzynarodowych z Warszawy do Berlina i Wiednia oraz z Gdyni do Berlina i Wiednia. Nie znamy jeszcze szczegółów dotyczących wyposażenia nowych wagonów, jednak można się spodziewać, że nie będzie ono znacząco różnić się od wspomnianych wyżej wagonów przebudowanych w 2017 roku.