Bezpieczeństwo na kolei – jak Polska i Wielka Brytania wygląda pod tym kątem na tle innych państw europejskich?

Fot. materiał partnera

Co jakiś jak bumerang powraca temat bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych w Polsce. Sprawa rozbudza opinię publiczną zwłaszcza po kolejnych śmiertelnych wypadkach, do których dochodzi między innymi na niestrzeżonych przejazdach kolejowych. I chociaż statystycznie, z roku na rok, wypadków związanych z koleją jest coraz mniej, to i tak stoimy na szarym końcu w statystykach europejskich. Na przykład w 2013 roku w Polsce w wypadkach kolejowych zginęło 229 osób, a w tym samy czasie w Niemczech, które mają nieporównywalnie większy ruch kolejowy, zginęło 158 osób, a we Francji 85.

Pomimo tego, iż pracownicy kolei wciąż powtarzają, iż oficjalne dane są nieco zafałszowane, bo Urząd Statystyczny wlicza także samobójców, podając tym samym całościowe kalkulacje osób, które zginęły w ciągu roku, to i tak ofiar jest zdecydowanie zbyt dużo.

Zdecydowanie lepiej te kwestie wyglądają chociażby w Wielkiej Brytanii. Wszystkimi kwestiami związanymi z wypadkami na kolei na terenie Wielkiej Brytanii zajmuje się niezależny organ RAIB. Przyglądają się oni sprawą, w których ktoś zginął, lub miał miejsce poważny uszczerbek na zdrowiu w UK. Dodatkowo aktualizują swoją stronę internetową, informując o wszystkich wypadkach, do których doszło na terenie UK.

Trzeba jednak pamiętać, iż bezpieczeństwo na kolei to nie tylko poważne wypadku, w których giną ludzie. Pasażerowie muszą czuć się bezpiecznie i swobodnie na każdym etapie podróży.

Na brytyjskich stacjach kolejowych prowadzony jest na szeroką skalę program “Bezpieczna Stacja”, która ma zapewnić bezpieczeństwo zarówno pasażerom, jak i pracownikom kolei. Stacje, które funkcjonują w programie są zazwyczaj dobrze oświetlone, a komunikacja pomiędzy poszczególnymi peronami jest odpowiednie zaplanowana. Dodatkowo wszystkie wejścia i wyjścia są widoczne i poprawnie oznaczone. Pasażer na takich stacjach kolejowych nie jest pozostawiony sam sobie, bo niemalże na każdym kroku widoczne są punkty obsługi czy punkty informacyjne.

Należy jednak pamiętać, iż w pociągach może także dochodzić do różnego rodzaju przestępstw, w tym także przestępstw kryminalnych, takich jak kradzieże czy pobicia. Co należy wówczas zrobić? Niezwłocznie musimy zawiadomić policję, która zajmie się sprawą. Co więcej, jeśli doszło np. do pobicia na terenie Anglii czy Walii, którego nie byliśmy prowodyrami możemy starać się o odszkodowanie od instytucji, która nazywa się CICA. Dzięki tej instytucji będziemy mogli uzyskać odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. W zależności od rozległości obrażeń na stronie CICA możemy znaleźć potencjalne możliwe do uzyskania kwoty odszkodowań.

I chociaż pociąg wydaje się całkiem sensownym rozwiązaniem, gdy bierzemy pod uwagę na przykład długie podróże, to jednak wciąż warto podejść do problemu rozsądnie i stosować zasadę ograniczonego zaufania także w stosunku do współpasażerów. Niestety tylko zdrowy rozsądek pomoże nam uchronić się przed niepożądanymi sytuacjami, które mogłyby się zdarzyć.

Total
1
Shares
Zobacz również: