Gdańsk: Niesprawne także tramwaje nowe i zmodernizowane?

Jeden z najnowszych gdańskich tramwajów Pesa Jazz o numerze 1052 nie kursuje już o ponad 2 miesięcy/fot. Emil Włuka

Ostatnio na łamach naszego serwisu informowaliśmy o poważnych problemach z utrzymaniem zabytkowych tramwajów przez Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Niestety spółka ma także problemy z utrzymaniem najnowszych, a także niedawno zmodernizowanych tramwajów. Niektóre z nich nie wyjechały na Gdańskie ulice już od ponad dwóch miesięcy.

Wczesną jesienią GAiT informował obszernie o prowadzonym procesie modernizacji tramwajów typu N8C-NF, polegającej m.in. na całkowitej wymianie napędu i instalacji elektrycznej. Remont był podyktowany coraz większą awaryjnością tych pojazdów oraz faktem, że przeprowadzana kilka lat temu modernizacja w poznańskim Modertransie obejmowała głównie zmiany estetyczne. Na swojej stronie internetowej GAiT umieścił także materiał wideo, na którym pokazane były wagonu o numerach 1117 i 1151, będące w trakcie remontu. Od tego czasu minęły już 4 miesiące, lecz żaden z wspomnianych pojazdów nie pojawił się z powrotem. Dlaczego? – W wymienionych pojazdach zgłosiliśmy kilka uwag do wykonawcy modernizacji. Pojazdy będą wykorzystywane w ruchu liniowym po usunięciu usterek i podpisaniu odbioru końcowego – mówi w rozmowie z serwisem zbiorowy.info Alicja Mongird, rzecznik prasowy Gdańskich autobusów i tramwajów.

Jak się okazuje firma 4iB, która przeprowadza modernizację składów na terenie zajezdni Wrzeszcz nie radzi sobie ze zleceniem. Do tej pory bowiem zmodernizowanych tramwajów jeździ po mieście ponad dwukrotnie mniej niż zakładano. – Modernizacja jednego tramwaju trwa około 1,5 miesiąca. Zgodnie z umową z wykonawcą (4iB) do końca 2018 roku na ulice Gdańska miało wyjechać 9 zmodernizowanych tramwajów N8C. Jak do tej pory wykonawca zakończył modernizację jedynie dwóch tramwajów (1168, 1171). Za opóźnienie zostanie nałożona na wykonawcę kara wynikająca z umowy. Kolejne dwa tramwaje zostały zmodernizowane przez firmę Modertrans (1126, 1138). Obecnie modernizowane są tramwaje o numerach bocznych: 1163, 1113, 1151, 1117 – tłumaczy Alicja Mongird.

Zastrzeżenie może budzić także stopień wykorzystania już zmodernizowanych pojazdów. Według naszych obserwacji mają dość częste, kilku lub nawet kilkunastudniowe przerwy w kursowaniu. Kierowane są głównie do obsługi dodatków lub na linie stanowiących jedynie wzmocnienie podstawowych linii w dni robocze, takich jak linia nr 11 łącząca Strzyżę z Łostowicami. Dopiero wod niedawna zmodernizowane N8C zaczęły częściej pojawiać się na zadaniach całodziennych. Oficjalnie GAiT zaprzecza nadmiernej awaryjności pojazdów. – Do końca 2018 roku odnotowaliśmy 17 zjazdów tych pojazdów ze względu na drobne usterki takie jak: naprawa drzwi czy dzwonków – informuje Alicja Mongird.

Zmodernizowane N8C nie są jednak jedynymi pojazdami, z którymi problem ma GAiT. Od blisko dwóch miesięcy z ruchu wyłączony jest jeden z najnowszych gdańskich tramwajów – Pesa JazzDuo o numerze inwentarzowym 1052, a także zmodernizowany niecałe 2 lata temu z Modertransie wagon NGd99 o numerze 1002. Do niedawna w długim przestoju pozostawał także wagon NGd99 o numerze 1004. Ten egzemplarz szczęśliwie od kilkunastu dni znów pojawia się na mieście. Spytaliśmy przewoźnika co jest przyczyną tak długiego przestoju najnowszych i niedawno zmodernizowanych pojazdów. GAiT jednak wypowiada się na ten temat niechętnie. – Powodem unieruchomienia tramwajów są różnego rodzaju naprawy – od drobnych po poważniejsze np. amortyzatory – ucina krótko Alicja Mongird. Na pytanie kiedy wspomniane pojazdy zostaną przywrócone do ruchu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Total
1
Shares
Zobacz również: