Dlaczego trójmiejska SKM traci pasażerów?

EN57 jako pociąg PKP SKM Trójmiasto /fot/ Krzysztof Kalkowski

W ubiegłym roku większość przewoźników kolejowych odnotowało wzrost liczby pasażerów względem 2017 roku. Niestety nie wszystkim udało się osiągnąć tak dobre wyniki. Trójmiejska SKM należała do nielicznej grupy przewoźników, którym pasażerów ubyło. Sprawdziliśmy jakie są tego przyczyny.

2018 rok z pewnością do najlepszych nie zaliczą polskie koleje miejskie, czyli SKM Warszawa oraz PKP SKM w Trójmieście. Pierwszy z przewoźników odnotował spadek liczby pasażerów aż o 800 tysięcy. Spowodowany był on jednak dużymi modernizacjami linii kolejowych w węźle warszawskim. W remoncie pozostawała linia nr 20 (Warszawa Zachodnia peron 8 – Warszawa Gdańska), a także mocno obciążona linia nr 447 (Warszawa Włochy –Grodzisk Mazowiecki). W przypadku trójmiejskiej SKM czynniki wpływające na wynik przewozowy są bardziej złożone.

PKP SKM operuje na zelektryfikowanej linii Gdańsk Śródmieście – Wejherowo – Lębork, a także na niezelektryfikowanych liniach w ramach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej : Gdańsk Wrzeszcz – Gdynia Główna, Gdańsk Wrzeszcz – Kartuzy, Gdynia Główna – Kościerzyna. Okazuje się, że o na liniach niezelektryfikowanych przewoźnik osiągnął spektakularny wzrost liczby pasażerów o około 33%. W 2017 roku przewoźnik przewiózł 3 miliony pasażerów, zaś w 2018 roku aż 4 miliony. Nieco mniej optymistycznie wyglądały wyniki na linii zelektryfikowanej. W 2017 roku przewieziono 39,2 mln pasażerów, a w 2018 już tylko 38,2 mln, czyli o około 2,55%. Łącznie przewoźnik przewiózł o około 84 tysiące pasażerów mniej.

Co wpłynęło na tak zróżnicowane wyniki przewozowe na poszczególnych liniach? – W trakcji spalinowej wzrost jest spowodowany rosnąca popularnością przewozów na tzw. liniach PKM. Coraz więcej osób chce też uniknąć korków przy wjeździe do Trójmiasta i wybiera pociąg. W trakcji elektrycznej spadek jest spowodowany m.in. zaprzestaniem obsługi połączeń na odcinku Słupsk – Lębork, ograniczeniem liczby uruchamianych pociągów na odcinku Wejherowo – Lębork o połowę, a także wprowadzeniem honorowania biletów okresowych PR na odcinku Wejherowo – Lębork. Należy też pamiętać o tym, że kilka gmin, przez które przebiega nasza linia 250, latem 2018 roku wprowadziło dla uczniów bezpłatne przejazdy komunikacją miejską . W tych okolicznościach spadek całkowitej liczby przewiezionych pasażerów o ok. 84 tys. (trakcja elektryczna i spalinowa) należy uznać za niezły wynik – tłumaczy Tomasz Złotoś, rzecznik prasowy PKP SKM w Trójmieście.

Brak integracji taryfowej ZTM Gdańsk, ZKM Gdynia i MZK Wejherowo wpływa zatem negatywnie na liczbę osób wybierających podróż pociągiem SKM. Gdyby do systemu taryfowego np. ZTM lub SKM włączono także kolej miejską, odpływ pasażerów mógłby być niższy. Spółka nie zamierza jednak się poddać i w przyszłym roku planuje przewieźć około 38,5 miliona osób, a więc o około 300 tysięcy osób więcej. Nie będzie to jednak łatwe zadanie, bo w grudniu 2018 roku przewoźnik stracił część połączeń uruchamianych w ramach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, które przekazane zostały do obsługi Przewozom Regionalnym. Jednym z działań mających na celu zwiększenie liczby pasażerów będzie uruchomienie i promowanie mobilnych kanałów sprzedaży. Niestety, na chwilę obecną nie mamy jeszcze szczegółów dotyczących tego przedsięwzięcia.

Cele przewoźnika w 2018 roku nie były zbyt wygórowane. Planowane było utrzymanie liczby przewiezionych pasażerów na poziomie zbliżonym do 2017 roku, czego w zasadzie udało się dokonać. Czy rok 2019 niesie ze sobą ambitniejsze cele? – Nie będzie znaczących zmian w naszym taborze. Zakup 10 EZT-ów planowany jest na kolejne lata. Liczymy, że uda się nam w tym roku rozpocząć procedurę przetargową. Planujemy przeprowadzenie 14 napraw EZT poziomu czwartego. 7 SZT przejdzie naprawy P3.2. Najważniejsze tegoroczne projekty to m.in. rozpoczęcie modernizacji peronu w Gdyni Redłowie, w tym roku mają się także rozpocząć prace projektowe dotyczące modernizacji gdyńskich przystanków: Orłowo, Leszczynki i Grabówek. Zaczną się też prace projektowe dotyczące tzw. Projektu Centrum. W tym roku ma także powstać projekt budowy samoczynnej blokady liniowej na odcinku Gdańsk Główny -Gdynia Główna. Blokada będzie budowana na odcinku Gdańsk Wrzeszcz- Gdańsk Główny – informuje Tomasz Złotoś.

Total
2
Shares
Zobacz również: