Mamiński: Przyszłość to innowacyjne dworce

Stacje ładowania pojazdów elektrycznych, panele słoneczne i nowoczesne technologie mają zagościć na polskich dworcach kolejowych. Taką wizję prezentuje prezes Grupy PKP.

Grupa PKP przeprowadzi obecnie renowację kilkudziesięciu dworców, również tych o charakterze zabytkowym, aby zmniejszyć ich emisyjność. Na dworcach pojawią się panele słoneczne oraz inteligentne systemy grzewcze oraz oświetleniowe.

– Teraz budujemy 50 innowacyjnych dworców systemowych, w nowej perspektywie zbudujemy kolejnych 50. Mamy wszystkie nowoczesne rozwiązania: pompy ciepła, panele fotowoltaiczne, instalacje szarej wody, stacje ładowania samochodów elektrycznych przy dworcach. Dzięki temu, kiedy przyjedziesz samochodem elektrycznym, aby jechać dalej pociągiem, płacisz mniej za ładowanie. Do tego wynajmujemy samochody, skutery i rowery elektryczne – tłumaczy Krzysztof Mamiński, prezes zarządu Polskich Kolei Państwowych.

Władze kolejowe chcą zachęcać podróżnych do porzucenia samochodów na rzecz transportu publicznego. W tym celu wokół dworców ma rozwijać się infrastruktura carsharingowa, ułatwiająca przesiadkę z pociągów do samochodów bądź małych pojazdów elektrycznych na wynajem.

– Chcemy stopniowo wyposażać wszystkie dworce w stacje ładowania pojazdów, gdyż one zachęcają do korzystania z elektromobilności. Można korzystać z najczystszego środka transportu, jakim jest kolej, ale dojeżdżać do niego również innym elektrycznym pojazdem. Milion samochodów elektrycznych to już jest ta liczba, która pokaże, że jednym z podstawowych środków transportu kołowego będzie samochód, ale samochód elektryczny. Do tego pociąg elektryczny i to się układa w całość – podsumowuje Krzysztof Mamiński.

Total
12
Shares
Zobacz również: