Wszystkie warszawskie tramwaje z biletomatami. Które miasta pozostają w tyle?

Biletomat w warszawskim tramwaju /Fot. Janusz Jakubowski/CC BY 2.0

Tramwaje Warszawskie poinformowały, że każdy ich pojazd obsługujący linie regularne posiada już automat biletowy. Nowe urządzenia służące sprzedaży biletów są ujednolicone, co oznacza, że każdy tramwaj posiada identyczny biletomat. To rozwiązanie pozwoli pasażerom w wygodny sposób uiścić opłatę za przejazd.

Biletomaty zamontowano między marcem a wrześniem we współpracy z Mennicą Polską. Pozwalają na płatność za bilety przy użyciu kart płatniczych, w tym płatności zbliżeniowych oraz za pomocą systemu BLIK. Łącznie we wszystkich tramwajach zamontowano 583 biletomaty. Kolejne 178 urządzeń pojawi się także w nowych pojazdach firmy Hyundai.

Dlaczego w biletomatach postawiono na płatności bezgotówkowe? Obecnie w polskich miastach powyżej 500 tys. mieszkańców karty płatnicze posiada aż 75% mieszkańców. Z badań przeprowadzonych przez Maison&Partners na zlecenie Mastercard wynika, że aż 61 procent Polaków chce móc płacić kartą wszędzie. Z badań wynika także, że wśród miejsc, gdzie płatności kartą wciąż są trudno dostępne, ankietowani wskazali m.in. transport publiczny.

Inne miasta

Płatność bezgotówkowa możliwa jest od ponad roku dostępna na pokładzie wszystkich tramwajów we Wrocławiu, gdzie funkcjonuje nowatorski system Mennicy Polskiej oparty na kasownikach elektronicznych z opcją płatności.

Zakup biletów na pokładzie pojazdu za pomocą automatów biletowych i wspomnianych kasownikach elektronicznych staje się standardem w coraz większej liczbie pojazdów w większości dużych polskich miast. Jedną z ostatnich aglomeracji pozbawionych możliwości zakupu biletu w pojeździe bez konieczności zbędnego angażowania w ten proces prowadzącego jest Trójmiasto. Zarówno w Gdańsku jak i w Gdyni próżno szukać biletomatów w pojazdach. Co więcej, w Gdyni nie ma także żadnego automatu stacjonarnego. Gdańsk w kilku autobusach dopiero testuje identyczny system jak ten funkcjonujący we Wrocławiu. Testy ograniczają się przede wszystkim do dwóch wybranych linii.

Total
20
Shares
Zobacz również: