Informacja pierwsza klasa. Czego w pojeździe dowie się pasażer?

Systemy informacji pasażerskiej montowane w autobusach i tramwajach przekazują pasażerom coraz więcej informacji. Najbliższe przystanki czy rozkładowy czas przejazdu to już za mało.

Kilkanaście lat temu pasażerowi podczas podróży za informację o trasie przejazdu musiały wystarczyć tzw. koraliki. W niektórych miastach, w starszych pojazdach tradycyjną listę przystanków można spotkać do dziś.

Wraz z wymianą taboru, rośnie liczba pojazdów wyposażonych w nowoczesne systemy informacji pasażerskiej. Ekrany podsufitowe oraz boczne tablice to standard w zamawianych autobusach i tramwajach. Praktycznie każde miasto posiada własny wzór wyglądu informacji pasażerskiej.

Praktycznie każdy wzór informacji pasażerskiej zawiera podstawowe informacje: listę przystanków, kierunek jazdy (przystanek końcowy), aktualną godzinę oraz logo organizatora przewozów.

Często spotykanym elementem systemów SIP są czasy przejazdów między przystankami lub szacowana godzina przyjazdu na konkretny przystanek uwzględniająca obecne opóźnienie. Przyszłością tego rozwiązania jest podawanie pasażerowie szacowanego czasu przyjazdu uwzględniającego zarówno obecne opóźnienie pojazdu, jak i estymowany czas przejazdu pomiędzy przystankami w obecnych warunkach drogowych.

Podstawowy SIP /Fot. MZK Jelenia Góra

Podróż z przesiadką

Szczególnie ważną informację dla pasażerów są możliwości przesiadki. W zależności od miasta prezentowana jest informacja o możliwości przesiadki na konkretne linie lub środki transportu. Często w systemach SIP pojawia się również informacja o węzłach przesiadkowych pomiędzy różnymi rodzajami transportu (np. autobus – kolej)

W okolicy węzłów przesiadkowych, szczególnie najistotniejszych w mieście, informacja na ekranach wspierana jest również przez system zapowiedzi głosowych. Pasażerowie zamiast zwykłego komunikatu “Dworzec kolejowy” otrzymują pełniejszą informację np. “Dworzec kolejowy. Możliwość przesiadki na inne linie autobusowe oraz pociągi regionalne i dalekobieżne”.

Ciekawym rozwiązanie, które pojawia się coraz częściej, jest prezentacja najbliższych odjazdów z danego przystanku. Pasażer otrzymuje informację o rzeczywistej możliwości przesiadki z uwzględnieniem opóźnienia pojazdu w którym jedzie oraz pozostałych autobusów lub tramwajów.

Przykład informacji o przesiadkach z Wrocławia /Fot. Jan Biernat

Ważne dla osób z niepełnosprawnościami

Projektanci pojazdowych systemów informacji pasażerskiej starają się również pamiętać o podróżnych niepełnosprawnych oraz o ograniczonych możliwościach poruszania się. Dla nich oznaczane są przystanki, na których będzie problem z wsiadaniem lub wysiadaniem z pojazdów.

Za przystanki niedostępne dla osób niepełnosprawnych uznawane są te, które zlokalizowane są na wiaduktach lub w wykopach oraz nie zainstalowano na nich wind. Przystanki częściowo dostępne to takie, do których dostęp utrudniony jest m.in. ze względu na zbyt wysokie krawężniki, wysiadanie na jezdnię czy lokalizację na nieutwardzonej powierzchni.

Informacja o wysiadaniu na jezdnię jest też często dogrywana do zapowiedzi głosowych. Dzięki temu pasażerowie otrzymują ostrzeżenie, że muszą zwrócić szczególną uwagę podczas wysiadaniu z pojazdu.

Rozwiązania wspomagające mobilność

Jednak nie tylko oczywiste informacje prezentowane są pasażerom. W Tarnowie tamtejsze MPK rozszerzyło system informacji pasażerskiej o pierwszą w Polsce integrację z systemem roweru miejskiego. Podróżni zbliżając się przystanku, przy którym znajduje się stacja Tarnowskiego Roweru Miejskiego, otrzymają informacje o liczbie obecnie dostępnych tam rowerów. Dodatkowo informacja o dostępności stacji rowerowej nadawana jest przez komunikat głosowy.

Informacja o dostępnych rowerach /Fot. MPK Tarnów
Total
24
Shares
Zobacz również: