Czy faktoring dla firmy transportowej to korzystne rozwiązanie?

Finansowanie transportu to konieczność. Branża ta jest bowiem szczególnie narażona na wszelkiego rodzaju zatory płatnicze, a co gorsza, nierzetelnych kontrahentów, którzy nie wywiązują się ze swoich zobowiązań. Dużo w tym kontekście mówi się o usłudze faktoringu. W poniższym artykule przyjrzymy się temu rozwiązaniu oraz zastanowimy się, w jakim stopniu zaspokoi ono potrzeby firm transportowych.

Faktoring – definicja

Faktoring jest usługą polegającą na zamianie faktur z odroczonym terminem płatności na gotówkę. Umożliwia to firma finansująca – tak zwany faktor – który to wpłaca na nasze konto zawartą na dokumencie należność zaraz po wykonaniu przez nas usługi. Następnie samodzielnie pobiera on płatność od naszego kontrahenta. Faktoring dla firm transportowych wydaje się więc rozwiązaniem godnym uwagi.

Co zyskamy dzięki faktoringowi?

Podstawową i zarazem najważniejszą korzyść płynącą z faktoringu – opisaliśmy już w powyższym akapicie. Jest nią oczywiście natychmiastowe otrzymanie przez nas pieniędzy  za wykonaną usługę czy sprzedany produkt. Z sytuacji tej wynikają jednak kolejne benefity. Przede wszystkim zyskujemy płynność finansową, dzięki której nasze przedsiębiorstwo będzie mieć zawsze wyższe dochody, niż wydatki.

Będziemy więc mogli uregulować bieżące płatności, a co więcej przeznaczyć kapitał na nowe inicjatywy. Dzięki tym ostatnim będziemy atrakcyjniejsi na rynku, a jeśli połączymy to z pójściem naszym kontrahentom na rękę i wydłużeniem im terminów płatności – to w zamian będziemy mogli liczyć na ich zaufanie. Takie właśnie działania, w największym stopniu, budują przyjazną klientowi markę na rynku transportowym.

Jak faktoring wiąże się z firmami transportowymi?

Poznaliśmy do tej pory ogólne korzyści płynące z opisywanej przez nas usługi. Teraz przyjrzymy się zaś, jak łączy się ona z branżą TSL. Jak już wspomnieliśmy, faktoring dla firm transportowych jest sprawą, która często decyduje o ich rozwoju lub bankructwie. Dzieje się tak dlatego, że w branży tej, częściej niż w jakiejkolwiek innej zdarzają się nieprzewidziane wypadki w postaci przeprowadzania bieżących remontów floty pojazdów.

Jeśli dodamy do tego coraz częstsze, w czasach obecnego kryzysu, zaniechania regulowania płatności przez kontrahentów, to będziemy mieć już szerszy obraz sytuacji firm w branży TSL. Warto więc aby nasz klient wiedział, że w razie jego ewentualnego braku uczciwości, skontaktuje się z nim już ekspert w dochodzeniu swych należności, w postaci firmy faktoringowej.

Podsumowanie

Stwierdzić więc należy, że jeśli chodzi o zabezpieczenie płynności finansowej, to faktoring dla firm transportowych jest najlepszym z wypracowanych dotychczas rozwiązań. Zapewnia nam on natychmiastowy przychód, którym dysponować następnie możemy, jako kapitałem obrotowym. Przeznaczymy go więc na bieżące opłaty czy nowe inwestycje. Możemy zwiększyć tym samym konkurencyjność naszej działalności, na przykład w postaci pójścia naszym kontrahentom na rękę i wydłużenia im czasu spłaty.

Inną kwestią jest sam komfort, który zapewniamy sobie, korzystając z powyższej usługi. Otrzymujemy bowiem gwarancję natychmiastowego otrzymania naszej należności z firmy finansującej. Jeśli jednak spotkalibyśmy się z niepożądaną nieuczciwością ze strony naszego klienta, to nie będziemy musieli się tym martwić. W przypadku faktoringu pełnego zadania windykacyjne w całości weźmie bowiem na siebie faktor.

faktoring dla firmy transportowej Bibby Financial Services
Total
0
Shares
Zobacz również: