Wars ma już 74 lata. Urodziny kultowej firmy

Stare i obecne logo WARS

Dokładnie 74 lata temu, 1 kwietnia 1948 roku, powstał dzisiejszy Wars, czyli firma zajmująca się wagonów gastronomicznych, kuszetek i sypialnych. W ciągu swojej historii firma przeszła wiele lepszych i gorszych okresów. Dzisiaj jest jednak tylko cieniem swojej dawnej potęgi.

Początkiem Warsu było wydzielenie w strukturach biura podróży Orbis Oddziału Eksploatacji Wagonów Sypialnych i Restauracyjnych. Nastąpiło to dokładnie 1 kwietnia 1948 roku. Dzisiejsza, kultowa nazwa Wars, pojawiła się jednak dopiero w 1960 roku. Niemal wszyscy Polacy znali Wars, który kojarzył się z bigosem, schabowym i piwem. W latach swojej świetności firma obsługiwała setki wagonów restauracyjnych, barowych, sypialnych i kuszetek. Na polskich dworach powszechne były bary i restauracje Warsu. Dzisiaj zakres działalności firmy jest znacznie mniejszy.

Obecnie Wars obsługuje około 115 wagonów barowych i restauracyjnych (w tym 60 w elektrycznych zespołach trakcyjnych ED250, ED160 i ED161), a także około 69 wagonów sypialnych i około 21 kuszetek pozostających na stanie PKP Intercity. Dodatkowo firma prowadzi trzy restauracje na terenie Warszawy.

W przeszłości bary i restauracje Wars znajdowały się na wielu większych i mniejszych stacjach. W latach świetności obsługiwał także około 230 wagonów barowych, około 375 kuszetek oraz około 350 wagonów sypialnych.

Total
1
Shares
Zobacz również: