Wars ma już 70 lat!

Stare i obecne logo WARS

1 kwietnia minęło 70 lat od powstania WARSu. Od lat firma kojarzy się głównie z działalnością prowadzoną na wagonach barowych, ale jej równie ważnym zadaniem była przez lata obsługa wagonów sypialnych.

Początki WARSu sięgają 1 kwietnia 1948 roku, kiedy w strukturach biura podróży Orbis powstał Oddział Eksploatacji Wagonów Sypialnych i Restauracyjnych. Znaną dziś wszystkim nazwę nadano jednak dopiero w 1960 roku. Pełną nazwą firmy było od tego momentu „Przedsiębiorstwo Wagonów Sypialnych i Restauracyjnych WARS”, która funkcjonowała przez dziesięciolecia. W latach 1999-2000 w dobie kryzysu polskiej kolei spółka przeszła restrukturyzację, stając się spółką akcyjną. Obecnie przedsiębiorstwo nazywa się „WARS S.A.”, a jego właścicielami są: PKP Intercity, które mają 50,02% udziałów oraz Skarb Państwa, który posiada 49,98% udziałów.

Stare menu WARS

Przez 70 lat wagony gastronomiczne, sypialne i kuszetki WARSu odwiedziły sporą część Europy. Wagonem sypialnym można było dojechać z Polski m.in. do miejsc, do których można dotrzeć również dziś, np. Pragi, Budapesztu, Wiednia, ale również w bardziej niecodziennych kierunkach: do Warny, Sankt Petersburga, Moskwy, Kijowa, Wilna, Koszyc, Burgas, Berlina, Odessy. Przez wiele lat wagony były dzierżawione przez przedsiębiorstwo i posiadały odmienne malowanie niż pozostałe wagony Polskich Kolei Państwowych. Wagony gastronomiczne miałby barwy rdzawobrązowe, kuszetki były niebieskie, zaś wagony sypialne malowano na granatowo. Na wagonach naniesione było duże logo przedsiębiorstwa.

Dawna czapka konduktorów wagonów sypialnych

Oprócz świadczenia usług w pociągach WARS przez kilkadziesiąt lat prowadził wiele restauracji, barów i kawiarni na wielu dworcach w całej Polsce.

Obecnie skala działania przedsiębiorstwa jest dużo mniejsza niż w latach świetności. W ruchu pozostaje coraz mniej wagonów sypialnych i kuszetek, mniej jest także wagonów gastronomicznych. W przeciwieństwie do wagonów wykorzystywanych w przewozach nocnych, PKP Intercity, które użycza firmie tabor, modernizuje flotę wagonów barowych i restauracyjnych. Dziś WARS skupia swą działalność na obsłudze właśnie tych wagonów oraz na prowadzeniu serwisu gastronomicznego na pokładzie należących do PKP IC elektrycznych zespołów trakcyjnych. Z wielkiej sieci stacjonarnych placówek gastronomicznych pozostały zaś tylko cztery lokale, które zlokalizowane są w obiektach niezwiązanych z obsługą transportową. Wszystkie znajdują się w Warszawie.

Stare menu WARS

Przy okazji okrągłego jubileuszu firmy polecamy artykuł o użytkowanych jeszcze przez WARS wagonach sypialnych: Wagony sypialne eksploatowane w PKP IC.

Total
0
Shares
Zobacz również: