Wagon rowerowy KD już na trasie. Pierwszy w Polsce [ZDJĘCIA]

Pierwsze w Polsce wagony rowerowe ruszyły na trasę. Po raz pierwszy zostały podłączone do pociągu z Wrocławia do Świdnicy przez Sobótkę w sobotę 2 lipca. Przez okres wakacyjny będą kursować w weekendowe dni.

Koleje Dolnośląskie nie wykluczają, że po wakacyjnym okresie pilotażu, wagony zostaną wykorzystane na trasach, które cieszą się zainteresowaniem cyklistów.

– Linia z Wrocławia do Świdnicy przez Sobótkę w pierwszym tygodniu funkcjonowania spotkała się z zainteresowaniem 15 tysięcy podróżnych. Spora część pasażerów podróżowała w tym kierunku wraz z rowerami, korzystając z możliwości szybkiego dostania się pociągiem do atrakcyjnych dla cyklistów okolic Sobótki. Dolny Śląsk słynie z licznych, urokliwych tras rowerowych, a my chcemy ułatwiać dotarcie do nich. Dlatego po okresie pilotażu na trasie Wrocław-Świdnica będziemy rozważać możliwości uruchomienia kolejnych linii dla wagonów rowerowych – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Przewóz roweru w praktyce

Obsługa pociągu umożliwia załadunek oraz odbiór rowerów jedynie na trzech stacjach: Wrocław Główny, Sobótka Zachodnia oraz Świdnica Przedmieście. W rozkładzie jazdy uwzględniony został odpowiednio długi postój na tych przystankach.

Fot. KD

Bilety na przewóz roweru można kupić zarówno w kasach biletowych Kolei Dolnośląskich we Wrocławiu, jak i za pośrednictwem systemu KOLEO, nie później niż 30 minut przed odjazdem pociągu.

Aby móc skorzystać z przewozu jednośladu w specjalnym wagonie, pasażer powinien zgłosić się do obsługi pociągu kwadrans przed planowanym odjazdem. Po okazaniu biletu na przewóz roweru wystarczy przekazać jednoślad pracownikowi KD, który umieszcza go w wagonie o charakterystycznym, żółtym kolorze.

– Dla bezpieczeństwa pasażerów i obsługi pociągu instalowaniem rowerów w wagonie zajmuje się drużyna konduktorska znajdująca się w środku wagonu. Pasażerów prosimy jedynie o podanie roweru z peronu do rąk pracownika obsługi przez drzwi wagonu. Dzięki temu w szybki sposób będziemy w stanie załadować, a następnie wydać rowery podróżnym na docelowych stacjach – tłumaczy Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich.

Obsługa wagonów przekazuje podróżnym potwierdzenie nadania pojazdu wraz z widocznym numerem. Wydane potwierdzenie należy zachować do momentu zakończenia podróży – będzie niezbędne przy odbiorze roweru. 

Rowery są instalowane w środku wagonu za pomocą specjalnych uchwytów dociskających siodełko do podłogi.

Na pokładzie wagonu rowerowego zmieści się 38 jednośladów.

Total
5
Shares
Zobacz również: