Kiedy opony zimowe tracą swoje właściwości?

Niezależnie od tego, czy zastanawiasz się nad żywotnością opon w swoim samochodzie, czy w samochodzie służbowym, powinieneś wiedzieć, że opony należy okresowo wymieniać. Może to trywialne, ale wielu kierowców, zapomina o tym aspekcie, eksploatując opony do granicy możliwości. Sprawdź artykuł i dowiedz się więcej o żywotności opon!

Kiedy opony zimowe tracą właściwości?

Trudność określić, kiedy opony zimowe tracą dokładnie swoje właściwości. Wszystko zależy od marki, modeli i sposób eksploatacji, a także warunków przechowywania. Jedni użytkownicy preferują spokojną jazdę, drudzy stawiają na dynamikę podczas podróży.

Opony zimowe najlepiej zmienić przed końcem października, ponieważ wtedy temperatura zaczyna spadać, a na ziemi zaczyna gromadzić się śnieg. Jako wyznacznik przyjęła się wymiana, kiedy temperatura wyniesie poniżej 7 stopni Celsjusza.

Co mówi polskie prawo na temat maksymalnej długości użytkowania opon?

W Polsce maksymalna żywotność opony wynosi 10 lat, mimo że stan bieżnika może mieć powyżej minimalnej normy. Guma wydaje się w dobrym stanie, a bieżnik ma jeszcze rowki o dużej głębokości – przepisy wymagają zaledwie 1,6 mm, ale zaleca się wymianę przy 3-4 mm, ze względu na zachowanie na mokrej jezdni.

Jak przechowywać opony, aby utrzymały jak najdłużej swoje właściwości?

Najlepszym sposobem na zachowanie właściwości opon zimowych jest przechowywanie ich w chłodnym i suchym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego i źródeł ciepła.

Opony zimowe są zaprojektowane tak, aby były bardziej wydajne w chłodne dni i na śliskich drogach. Poprawiają przyczepność i stabilność na śniegu, lodzie i innych śliskich nawierzchniach.

Jaka jest żywotność opon zimowych i letnich?

Przebiegi opon zimowych mogą być do 15-30% mniejsze niż opony letnich. Rezultat ten może ulec zmianie, jeśli opony zimowe użytkujemy powyżej temperatury 10 stopni Celsjusza. Wtedy jesteśmy narażeni na mocniejszą eksploatację ogumienia.

Dla przykładu, żywotność opon wielosezonowych jest mniejsza. Ponieważ ogumienie całoroczne stanowi swoisty kompromis między zastosowaniami zimowymi a letnimi.

Dlaczego stan opon zimowych jest tak ważny dla bezpieczeństwa?

Pamiętaj, że to jedyna rzecz, która może utrzymać Cię na drodze w złych warunkach pogodowych.

Opony zimowe mają bieżnik, który jest zaprojektowany tak, aby lepiej chwytać śnieg i lód niż opony całoroczne lub letnie. Mieszanka gumowa ma również specjalną miękką mieszankę, co oznacza, że nie straci przyczepności tak łatwo na śliskich nawierzchniach.

Jak wybrać dobre opony? Wskazówki

Wybór odpowiednich opon do samochodu może być trudnym zadaniem. Jest tak wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę i trudno jest wiedzieć, od czego zacząć. Mając to na uwadze, przygotowaliśmy listę wskazówek, które pomogą Ci podjąć najlepszą możliwą decyzję.

  1. Rozważ sezon;
  2. rozważ swoje nawyki jazdy;
  3. rozważ warunki drogowe;
  4. rozważ teren;
  5. rozważ żywotność bieżnika;
  6. uzyskaj kontrolę opon od profesjonalisty;
  7. przed zakupami poznaj swój rozmiar i typ opon.
Total
0
Shares
Zobacz również: