Za bilet w pojeździe zapłacisz kartą. Poznań z nowym systemem

Znany z Wrocławia i Bydgoszczy system sprzedaży biletów Open Payment wkracza do Poznania. W pojazdach pojawi się 740 mobilnych kasowników. Urządzenia będą miały nową, nieznaną w innych miastach funkcję.

Na początek system Open Payment wdrożono w podpoznańskiej gminie Komorniki. Autorski projekt Mennicy Polskiej uruchomiono w gminnych pojazdach 23 listopada. Docelowo będzie on wdrożony w Poznaniu i okolicznych gminach. W mobilnych kasownikach płatności dokonuje się kartą płatniczą lub smartfonem i smartwatchem wyposażonym w system NFC, na których kodowane są informacje o zakupionych biletach. System nie wymaga więc drukowania papierowego biletu. Zakup biletu wynosi zaledwie kilka sekund.

Dla każdej transakcji zakupu system generuje specjalny numer (tzw. Token) w postaci ciągu znaków. W przypadku kontroli uprawnienie do przejazdu potwierdza się kartą płatniczą lub urządzeniem mobilnym, w zależności od tego, w jaki sposób realizowaliśmy transakcję.

W urządzeniach dostępne są jednorasowe bilety czasowe, ważne przez 15, 45 i 90 minut, a także bilety 24-godzinne na strefę A (miasto Poznań) oraz strefy A+B+C+D. Uruchomienie mobilnych terminali we wszystkich 740 pojazdach zaplanowano w I kwartale 2023 roku.

–  Wygoda, oszczędność czasu, intuicyjna obsługa płatności – to tylko kilka korzyści dla finalnych użytkowników naszego autorskiego rozwiązania Open Payment System. Dla władz miasta to natomiast szansa na optymalizację kosztów obsługi systemów biletowych – mówi Katarzyna Budnicka, Prezes Zarządu i Dyrektor Naczelny w Mennicy Polskiej.

Bezgotówkowy system sprzedaży ma być odpowiedzią na stale rosnący w Polsce trend płatności bez użycia monet i banknotów.

– Ze statystyk NBP wynika, że niemal wszystkie płatności w sklepach i punktach usługowych realizowane kartą odbywają się bezstykowo. Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że możemy w kolejnych lokalizacjach ułatwiać płatności za przejazdy komunikacją miejską – mówi Kamila Kaliszyk, dyrektor ds. rozwoju biznesu w polskim oddziale Mastercard Europe – Doświadczenia z poprzednich wdrożeń pozwoliły nam ten system ulepszyć, wprowadzić nowe rozwiązania, które poprawią doświadczenie użytkownika – dodaje.

Nowinka w skali kraju

Poznań wybrano na pierwszą w kraju lokalizację wdrożenia nowej funkcjonalności w bezgotówkowych automatach. W urządzeniach można spłacić zadłużenie za wcześniej nieopłaconą pojedynczą transakcję.

Open Payment System – to warto wiedzieć

Pasażerowie spoza miast, w których funkcjonuje Open Payment System, bywają zagubieni przy pierwszym kontakcie z tym rozwiązaniem. Przypominamy, o czym warto pamiętać, korzystając z tej formy zakupu biletów:

  • Pasażer ma dwie opcje wykazania, że ma uprawnienie do przejazdu w ramach danego kursu. Ważność biletu możemy potwierdzić w czytniku kontrolera oraz w kasowniku zainstalowanym w pojeździe, którym aktualnie podróżujemy.
  • Podczas kontroli ważność biletu potwierdzimy w taki sam sposób, w jaki zrealizowaliśmy zakup. Jeśli płaciliśmy za przejazd kartą, to właśnie ją przykładamy do czytnika kontrolera. Jeśli natomiast płaciliśmy urządzeniem mobilnym (smartfon, smartwatch), to zakup biletu potwierdzimy wybranym urządzeniem.
  • Korzystając z Open Payment System, pasażer ma gwarancję maksymalnego bezpieczeństwa transakcji. Mennica Polska posiada specjalistyczny certyfikat PCI DSS. Potwierdza on, że wszystkie informacje powiązane z kartą płatniczą klienta, w tym dane osobowe oraz numery PIN, są szyfrowane, przesyłane i przechowywane z zachowaniem rygorystycznych procedur.
Total
0
Shares
Zobacz również: