Od wtorku, 19 września na terenie AmberExpo odbywają się Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO. Przez cztery dni Gdańsk gości ponad pół tysiąca wystawców z branży transportu szynowego. Prestiżowe wydarzenie to również okazja do prezentacji nowego taboru, czy nowinek technicznych w rozwiązaniach dla kolei.
Targi TRAKO są największym i najbardziej prestiżowym wydarzeniem tego typu w Polsce i drugim w Europie. Co dwa lata przedstawiciele najważniejszych firm z branży kolejowej mają przestrzeń do wymiany doświadczeń oraz rozmów w środowisku branżowym. W tegorocznej edycji targów bierze udział ponad 600 wystawców z 30 krajów świata, a organizatorzy prognozują aż 25 tysięcy gości. Pierwsza odsłona wydarzenia odbyła się w 2008 roku, a więc TRAKO świętuje teraz swój 15. jubileusz.
Nowe wagony przedziałowe
Jedną z największych atrakcji pierwszego dnia TRAKO bez wątpienia było odsłonięcie makiety nowych wagonów przedziałowych, które spółka PKP Intercity zamówiła w ramach ogromnego kontraktu. Przeprojektowana przestrzeń dla pasażerów budzi ogromne wrażenie, szczególnie z uwagi na niezbyt dobre skojarzenia z wagonami przedziałowymi u wielu osób. Odwiedzający targi mogą zobaczyć makietę przedziału 6-osobowego 1 klasy.
Od nowa zaprojektowano drzwi wejściowe, zlikwidowano stolik pod oknem, ponieważ każdy pasażer będzie miał swój, czy stworzono przestrzeń do przewozu bagażu pod fotelami. Wnętrze przedziału ma być teraz bardziej przestronne, funkcjonalne i nowoczesne. Nie zabrakło standardowych już dziś rozwiązań w postaci gniazdek elektrycznych, sieci WiFi czy miejsca na kubek lub butelkę.
Przewoźnik planuje kupić 300 takich wagonów z opcją na kolejne 150. Władze PKP Intercity zapewniają, że dążą do sukcesywnej realizacji zamówienia.
Najnowocześniejsze pojazdy w Gdańsku
Na torach wystawienniczych przy stacji Gdańsk Zaspa Towarowa można też podziwiać wiele nowoczesnych pojazdów szynowych. Między innymi nową, wielosystemową lokomotywę Griffin, która może rozpędzić się do 200 km/h. Pojazd trakcyjny polskiej produkcji posiada cztery silniki i pozwala na prowadzenie składów towarowych oraz pasażerskich. Zasili on flotę PKP Intercity.
Na TRAKO ponownie pojawiła się SM42-6Dn, czyli pierwsza polska lokomotywa wodorowa wyprodukowana przez firmę PESA z Bydgoszczy. Za wytwarzanie zeroemisyjnej energii w pojeździe odpowiedzialne są dwa ogniwa wodorowe, które wytwarzają napięcie w reakcji chemicznej wodoru z tlenem, który pochodzi z atmosfery. Lokomotywa manewrowa na jednym tankowaniu pozwala na 24 godziny pracy, dzięki zbiornikom na wodór o łącznej pojemności 175kg.
W pierwszy dzień targów TRAKO odbyła się również uroczystość przekazania żurawia kolejowego Pomorskiemu Przedsiębiorstwu Mechaniczno-Torowemu w Gdańsku. Pojazd jest jednym z najnowocześniejszych tego typu w Polsce.
TRAKO dla wszystkich
Od poniedziałku do czwartku na targi TRAKO wstęp mają jedynie goście branżowi. Wszyscy miłośnicy i pasjonaci kolei mogą jednak odwiedzić ekspozycję zewnętrzną w piątek, 22 września. Wejście będzie możliwe od godziny 10.00 do 16.00. Płatne wejściówki w cenie 30 złotych będzie można nabyć w dniu otwartym dla publiczności, w recepcji targowej (hala F).
Organizatorzy informują też, że nie przyjmują płatności gotówką. Wejściówkę będzie można nabyć płacąc jedynie kartą płatniczą lub BLIKiem.
Galerię zdjęć z Trako 2023 znajdziesz w portalu Puls Gdańska.