Transport kolejowy, miejski, autobusowy i lotniczy

Dwie firmy są chętne na modernizację ED74

Dziś upłynął termin składania wniosków przez podmioty chętne na przeprowadzenie modernizacji EZT ED74 należących do PKP Intercity. W postępowaniu udział weźmie producent pojazdów – PESA Bydgoszcz w konsorcjum z ZNTK Mińsk Mazowiecki oraz H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych sp. z o.o.

Złożenie wniosków było pierwszym etapem wyboru wykonawcy modernizacji pojazdów. Kolejnym etapem będzie zaproszenie wykonawców do udziału w dialogu konkurencyjnym, planowanym jeszcze w I kwartale 2018 roku, a następnym składanie ofert, planowanym na II kwartał. Rozstrzygnięcie postępowania planowane jest zaś na III kwartał tego roku.

Przypominamy, że postępowanie dotyczy przejętych w 2008 od Przewozów Regionalnych przez PKP Intercity 14 elektrycznych zespołów trakcyjnych ED74. Obecnie większość wyprodukowanych w latach 2007-2008 składów jest odstawionych w lokomotywowni Kraków Prokocim, gdzie w oczekiwaniu na przeprowadzenie napraw okresowych ulegają coraz większej dewastacji. Po modernizacji składy mają zostać w wyposażone w nowe, wygodniejsze fotele, dostosowane do podróży na dłuższe dystanse, gniazdka 230V, zostaną lepiej przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i podróżnych z rowerami. Zakłada się też przeprowadzenie modyfikacji technicznych, zmniejszających dotychczasową awaryjność pojazdów.

Tak odnowione pojazdy planuje się eksploatować na trasach: Wrocław – Lublin przez Lubliniec, Częstochowę, Piotrków Trybunalski, Tomaszów Mazowiecki, Radom i Dęblin oraz z Wrocławia do Kielc przez Lubliniec i Częstochowę, a także Kraków – Lublin przez Kielce, Radom i Dęblin. Miejscem stacjonowania i serwisowania składów po modernizacji ma być Wrocław.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More