Dwie firmy są chętne na modernizację ED74

ED74 w malowaniu PKP Intercity /fot.Brill7/Wikimedia

Dziś upłynął termin składania wniosków przez podmioty chętne na przeprowadzenie modernizacji EZT ED74 należących do PKP Intercity. W postępowaniu udział weźmie producent pojazdów – PESA Bydgoszcz w konsorcjum z ZNTK Mińsk Mazowiecki oraz H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych sp. z o.o.

Złożenie wniosków było pierwszym etapem wyboru wykonawcy modernizacji pojazdów. Kolejnym etapem będzie zaproszenie wykonawców do udziału w dialogu konkurencyjnym, planowanym jeszcze w I kwartale 2018 roku, a następnym składanie ofert, planowanym na II kwartał. Rozstrzygnięcie postępowania planowane jest zaś na III kwartał tego roku.

Przypominamy, że postępowanie dotyczy przejętych w 2008 od Przewozów Regionalnych przez PKP Intercity 14 elektrycznych zespołów trakcyjnych ED74. Obecnie większość wyprodukowanych w latach 2007-2008 składów jest odstawionych w lokomotywowni Kraków Prokocim, gdzie w oczekiwaniu na przeprowadzenie napraw okresowych ulegają coraz większej dewastacji. Po modernizacji składy mają zostać w wyposażone w nowe, wygodniejsze fotele, dostosowane do podróży na dłuższe dystanse, gniazdka 230V, zostaną lepiej przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i podróżnych z rowerami. Zakłada się też przeprowadzenie modyfikacji technicznych, zmniejszających dotychczasową awaryjność pojazdów.

Tak odnowione pojazdy planuje się eksploatować na trasach: Wrocław – Lublin przez Lubliniec, Częstochowę, Piotrków Trybunalski, Tomaszów Mazowiecki, Radom i Dęblin oraz z Wrocławia do Kielc przez Lubliniec i Częstochowę, a także Kraków – Lublin przez Kielce, Radom i Dęblin. Miejscem stacjonowania i serwisowania składów po modernizacji ma być Wrocław.

Total
0
Shares
Zobacz również: