Spada liczba pasażerów transportu zbiorowego

Zdjęcie ilustracyjne /Fot. Emil Włuka

O prawie 2% spadła liczba pasażerów ponadmiejskiego transportu zbiorowego – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępne dane za 2017 roku w zakresie transportu zbiorowego.

Całkiem spory wzrost zanotowała polska kolej. Względem 2016 roku liczba pasażerów zwiększyła się o 3,2%. W ubiegłym roku z usług przewoźników kolejowych skorzystało 301 mln pasażerów – 9,3 mln więcej niż rok wcześniej. – Rosnąca liczba pasażerów to niewątpliwy dowód, że Polacy chętnie wracają na kolej. Oferta coraz lepiej odpowiada potrzebom podróżnych. Wygodne, nowe lub zmodernizowane pociągi, krótsze czasy przejazdu, odpowiednie ułożenie rozkładu oraz nowe, przyjaźniejsze dworce, to zachęca do podróżowania – podsumowuje Ignacy Góra, Prezes Urzędu Trasnportu Kolejowego.

Co ciekawe, zanotowany w ubiegłym roku wynik jest najlepszy od 15 lat.

Spadek za to zanotowały przewozy drogowe – rok do roku przewoźnicy autobusowi przewieźli o 7,8% mniej pasażerów. W 2017 roku 321 mln pasażerów skorzystało z usług przewoźników ponadmiejskich. Dane GUS, w tym przypadku, nie obejmują przewozów taborem przedsiębiorstw komunikacji miejskiej.

Wakacje to słaby czas dla firm autobusowych
Analizując dane GUS bardzo ciekawie prezentuje się liczba pasażerów w poszczególnych miesiącach. Polskie przewozy kolejowe cechują się w miarę stałą, miesięczną liczbą pasażerów. Najwięcej osób przewieziono w maju, październiku oraz marcu. Najmniej za to w… grudniu 2017 roku.

Inaczej ma się to w przypadku transportu autobusowego. Tu widać wyraźny spadek w okresie wakacyjnym. W lipcu i sierpniu 2017 liczba pasażerów była o ponad 40% niższa niż w innych miesiącach. Najwięcej pasażerów skorzystało z usług przewoźników autobusowych w październiku.

Liczba pasażerów w poszczególnych miesiącach /Grafika: zbiorowy.info na podstawie danych GUS
Total
0
Shares
Zobacz również: