Testy Impulsów 2 we Włoszech

Impuls 2 w barwach włoskiego przewoźnika podczas testów w Żmigrodzie /fot.r Olo Kolejarz/Wikimedia

Realizacja zamówienia dla włoskiego przewoźnika Ferrovie del Sud Est na dostawę 5 EZT weszła w kolejny etap. Obecnie we Włoszech trwają testy dynamiczne Impulsów 2 wyprodukowanych przez nowosądecki Newag. W połowie czerwca mają rozpocząć kursowanie z pasażerami.

Umowa pomiędzy polskim producentem a włoskim przewoźnikiem została zawarta pod koniec 2015 roku. Za dostawę pięciu trójczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych FSE zapłaci 60,5 miliona euro, czyli ponad 250 milionów złotych. W nowosądeckiej fabryce wyprodukowane zostały już wszyskie zamówione pojazdy. Wspomniane testy dynamiczne potrwają do wiosny. W maju zostaną dopełnione wszelkie formalności. Zaś wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy we Włoszech, w czerwcu, planowane jest wprowadzenie jednostek do eksploatacji w Bari. Kontrakt jest realizowany z opóźnieniem, wynikającym z kłopotów finansowych spółki FSE, w której wdrożono jednak program naprawczy. Ponadto modyfikacji uległy przepisy dotyczące homologacji we Włoszech.

Wartym podkreślenia jest fakt, że istnieje szansa na rozszerzenia zakresu zamówienia o dodatkowe 10 sztuk pojazdów. Łącznie do włoskiego przewoźnika może zatem trafić nawet 15 polskich impulsów. Nie będą to jednak pierwsze pojazdy nowosądeckiego producenta dostarczone do Włoch. Od 2016 roku na Sycylii na trasie wąskotorowej wokół wulkanu Etna kursują cztery spalinowe zespoły trakcyjne Vulcano, do których dołączą zamówione w grudniu ubiegłego roku kolejne 4 jednostki.

Impuls 2 jest nowym produktem firmy Newag. Włoski przewoźnik jako pierwszy otrzyma pojazdy drugiej generacji. Kolejnym przewoźnikiem, do którego mają trafić jest Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Dostawy dla polskiego przewoźnika mają rozpocząć się we wrześniu.

Total
0
Shares
Zobacz również: