Od 5 lat najważniejsze dworce mają swoich gospodarzy

Dworzec w Tarnowie posiada swojego menadżera /Fot.Andrzej O/Wikimedia

Dwadzieścia najważniejszych dworców kolejowych w Polsce ma swoich menadżerów. Ich zadaniem jest dbać o wizerunek obiektu, obsługę pasażerów oraz najemców.

Od pięciu lat największe obiekty dworcowe należące do PKP SA mają swoich menadżerów. Pomysł wzorowany był na centrach handlowych, gdyż zakres obowiązków i odpowiedzialności w obu przypadkach jest podobny.

Zakres zadań jakie PKP stawia przez swoimi menadżerami jest szeroki. – Ich zadaniem jest monitorowanie sytuacji na dworcu, dbanie o właściwy poziom usług i reagowanie na zgłoszone przez klientów uwagi i skargi – wyjaśnia ogólną ideę stanowiska Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP S.A.

Jednak gdy przyjrzymy się szczegółowemu zakresowi obowiązku to zadań i problemów jest więcej. Zarządzający jednym z dworców musi sprawować nadzór nad pracami remontowymi i stanem technicznym dworca oraz współpracować z firmami ochroniarskimi i sprzątającymi. Dodatkowo w niektórych przypadkach menadżerowie odpowiadają również utrzymywanie czystości na terenach przydworcowych czy w obrębie lokali mieszkalnych, które znajdują się w budynkach dworcowych.

Z biznesowego punktu widzenia, ważną odpowiedzialnością jest współpraca z najemcami oraz pozyskiwanie nowych. Każdy z 19 obecnie pracujących menadżerów musi również współpracować z organizacjami samorządowymi w zakresie osób bezdomnych.

Z perspektywy czasu powołanie swoistych gospodarzy dworców okazało się dobrą decyzją. – Naszym zdaniem utworzenie takich stanowisk pozytywnie wpłynęło na nadzór nad realizacją wielu procesów związanych z obsługą i utrzymaniem dworca, przekładając się na wyższą jakość usług oferowaną podróżnym korzystającym z dworców oraz innym użytkownikom – mówi Michał Stilger.

Obecnie menadżerowie zarządzają 19 obiektami: Bydgoszcz Główna, Częstochowa, Gdańsk Główny, Gdynia Główna, Gliwice, Lublin, Łódź Fabryczna, Katowice, Kielce, Kraków Główny, Opole Główne, Poznań Główny, Radom, Rzeszów, Szczecin Główny, Tarnów, Warszawa Centrala, Warszawa Śródmieście, Warszawa Wschodnia. Na dworcu Warszawa Zachodnia zatrudniony jest administrator z trochę innym zakresem obowiązków, a dla dworca Wrocław Główny trwa poszukiwanie nowego menadżera.

Total
0
Shares
1 komentarz
  1. Najlepszego menedżera z krwi i kości ma Kraków Główny. Najgorzej utrzymany dworzec Premium to Wrocław Główny – brudno i ochrona sobie “bimba”, tzw. biuro dworca to banda leniuchów i nierobów.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Zobacz również: