Są umowy na modernizację kolejnych wagonów PKP IC

Wnętrze wagonu bezprzedziałowego PKP IC/Fot. Emil Włuka

PKP Intercity podpisało z bydgoską Pesą dwie umowy na modernizację łącznie 123 wagonów pasażerskich z możliwością rozszerzenia zamówienia w ramach prawa opcji o kolejne 62 sztuki. Wagony powinny zostać zmodernizowane w przeciągu 30 miesięcy.

Jedna z podpisanych umów dotyczy modernizacji 83 wagonów osobowych z opcją na kolejne 42 wagony. Wszystkie mają być po przebudowie wagonami bezprzedziałowymi klasy 2. Wartość tego kontraktu to 311 mln zł brutto, a z prawem opcji 469 mln brutto. Druga umowa dotyczy mniejszej ilości wagonów. W ramach zamówienia podstawowego będzie ich 40, zaś z opcją o 20 więcej. Dzięki temu powstaną zarówno wagony klasy 1 jak i klasy 2. Tutaj PKP Intercity wyda na modernizację 165,5 mln zł brutto, za wliczając prawo opcji 248 mln zł brutto. Sumaryczna wartość obu kontraktów wynosi zatem ponad 718 mln zł brutto.

Oprócz dostawy Pesa jest zobowiązania do serwisowania wagonów przez 18 miesięcy do przeglądów poziomu P3 włącznie. Wyposażenie wagonów znacząco podniesie komfort podróżowania. Zamontowana zostanie w nich klimatyzacja, wygodne fotele, gniazdka elektryczne, a także monitoring, wzmacniacze sygnału komórkowego, internet bezprzewodowy. Pojawią się także udogodnienia dla niewidomych w postaci oznaczeń numerów miejsc napisanych alfabetem Braille’a. Modernizacji zostaną poddane wagony z rodzin 111A i 141A.

Zmodernizowane w ramach tych kontraktów wagony będą kursowały na dotychczas bardzo zaniedbanych taborowo trasach trasach:
– Szczecin – Trójmiasto – Olsztyn – (Białystok),
– Wrocław/Zielona Góra – Poznań – Gdynia/Olsztyn – (Białystok),
– Kraków/Lublin – Katowice – Wrocław – Zielona Góra – Szczecin – (Świnoujście).

Kontrakty zostały podpisane dopiero teraz, mimo że wykonawcę wyłoniono już pod koniec ubiegłego lata. Niedługo podpisana zostanie także trzecia umowa obejmująca modernizację 40 wagonów pasażerskich do standardu COMBO, z opcją na modernizację kolejnych 20. Mają to być wielofunkcyjne wagony o podwyższonym standardzie z miejscami do siedzenia w układzie przedziałowym. Mają posiadać wygospodarowane przedziały dla rodziców i opiekunów z dziećmi, dla osób niepełnosprawnych, a także miejsca do przewozu rowerów i automatem z przekąskami. To zamówienie zdobyła również Pesa Bydgoszcz.

Total
0
Shares
2 komentarze
  1. O ile PESA nie ogłosi upadłości w ciągu najbliższych miesięcy…

  2. Dobrze. Przynajmniej krzaki i bocznice będą w końcu puste. Tylko kiedy PKP IC zabierze się w końcu za kuszety i sypialne

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Zobacz również: