Arriva połączy Wejherowo i Okęcie – jest zgoda UTK

Pociąg należący do spółki Arriva RP/Fot. Emil Włuka

Urząd Transportu Kolejowego wydał pozytywne decyzje o przyznaniu otwartego dostępu na trasach krajowych dla PKP Intercity oraz spółki Arriva RP. Przewoźnicy dzięki temu będą mogli uruchamiać pociągi komercyjne na zatwierdzonych trasach. Najciekawszą z zatwierdzonych tras jest ta, na której chce operować Arriva, czyli z Wejherowa do Warszawy Lotniska Chopina.

Uzyskane otwarte dostępy pozwolą przewoźnikom uruchamiać połączenia komercyjne na wskazanych przez nich trasach. W przypadku PKP IC będzie to 15 tras: Kołobrzeg – Przemyśl, Gdynia – Zakopane, Łódź Fabryczna – Hel, Gdynia Główna – Gliwice, Gdynia Główna – Bielsko-Biała Główna, Warszawa Wschodnia – Jelenia Góra, Warszawa Wschodnia – Świnoujście, Warszawa Wschodnia – Zielona Góra, Terespol (gr.) – Kunowice (gr.), Lębork – Łeba, Słupsk – Ustka, Terespol (gr.) – Zebrzydowice (gr.), Gdynia – Zebrzydowice (gr.), Warszawa Wschodnia – Chałupki (gr.), Kunowice (gr.) – Chałupki (gr.). W większości są to relacje, w których PKP IC już dziś uruchamia komercyjne pociągi EIC i EIP. Przewozy będą realizowane od 9 grudnia 2018 roku do 9 grudnia 2023 roku (z wyjątkiem trasy Warszawa – Zielona Góra, gdzie komercyjne przewozy będą mogły być uruchomione dopiero od 14 grudnia 2019)
.
Arriva złożyła jeden wniosek na nietypową trasę z Wejherowa do Warszawy Lotnisko Chopina. Przewoźnik będzie mógł operować na niej w okresie już od 9 grudnia 2018 do 9 grudnia 2023 roku. Bezpośrednie połączenie Trójmiasta z największym krajowym portem lotniczym ma szansę przyciągnąć do transportu kolejowego nowych pasażerów. Dlaczego jako początek trasy wybrano jednak znajdujące się na początku aglomeracji trójmiejskiej Wejherowo? Prawdopodobnie wybór tej relacji miał zmniejszyć ryzyko odrzucenia wniosku z powodu pokrywania się trasy z trasami pociągów dotowanych z budżetu państwa. Warto mieć na uwadze, że na stacji Wejherowo znajduje się spora grupa torów odstawczych, oraz dwukanałowa hala o długości około 200 metrów, przeznaczona do wykonywania przeglądów na poziomie P1 elektrycznych zespołów trakcyjnych. Właścicielem hali jest trójmiejska SKM, która obecnie nie wykonuje w niej przeglądów. Służy ona przewoźnikowi jedynie do odstawiania składów.

Jak czytamy w Dzienniku Urzędowym Prezesa UTK w pozycji nr 17/2018 Arriva planuje uruchamiać 1 parę pociągów we wszystkie dni tygodnia. Okazuje się też, że w pierwszych dwóch latach przewoźnik będzie kursował w skróconej relacji Gdynia Gł. – Warszawa Zachodnia – Gdynia Gł. Będzie to miało miejsce w okresie 10 grudnia 2018 – 12 grudnia 2020. W pełnej relacji Wejherowo – Warszawa Lotnisko Chopina – pojedzie w terminie 13 grudnia 2020 – 9 grudnia 2023. Kursy będą połączone z parą pociągów Arrivy w relacji Wejherowo – Chełm – Wejherowo, na którą dostęp przewoźnik uzyskał już w 2017 roku. Na chwilę obecną nie wiadomo jakim taborem będą obsługiwane połączenia.

Poniżej przedstawiamy umieszczone w dzienniku planowane rozkłady jazdy.

Total
0
Shares
1 komentarz
  1. Arriva zapewne wykorzysta loki z DB. Mogą to być Vectrony. Na 3E nie stawiam, także nie stawiam na to że Arriva pójdzie w dzierżawę, albo odkupi jakąś odstawioną siódemke czy byka. A wagony? Albo niemieckiej albo pokuszą się na odkupienie z PR albo IC. Wagonów u nas nie brakuje. Myślę, że połączenie Gdańsk-Warszawa będzie bardzo poważnym konkurentem dla IC i FlixBusa.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Zobacz również: