Jest umowa na Griffiny dla PKP Intercity

Lokomotywa Newag Grifiin w służbie PKP IC/Fot. Emil Włuka

Wczoraj PKP Intercity po długim czasie podpisało mowę z firmą Newag na dostawę 20 nowych lokomotyw elektrycznych typu Griffin. Zakup pomoże przewoźnikowi rozwiązać problem z permanentnym niedoborem lokomotyw dostosowanych do prędkości 160km/h.

Podpisanie umowy miało miejsce na stacji Warszawa Wschodnia w wagonie konferencyjnym PKP Intercity. Na jej mocy państwowy przewoźnik otrzyma 20 całkiem nowych lokomotyw elektrycznych z rodziny Griffin, podobnych dwóch egzemplarzy eksploatowanych od ostatnich kilku miesięcy przez PKP IC. Warto nadmienić, że Newag w walce o zamówienie pokonał firmy Pesa Bydgoszcz i CRRC.

Dostawa wszystkich lokomotyw ma nastąpić w ciągu 30 miesięcy od daty podpisania umowy. Co ważne wspomniana umowa przewiduje prawo opcji na dostawę kolejnych 10 elektrowozów. Za zamówienie podstawowe przewoźnik zapłaci ponad 367 mln zł brutto, zaś z prawem opcji – ponad 551 mln zł brutto. Oprócz samej dostawy Newag w ramach umowy zajmie się utrzymaniem lokomotyw na poziomach P2, P3 i P4, przy czym przeglądy P4 będą wykonane po 60 miesiącach od odebrania każdego pojazdu.
Nowe lokomotywy będą obsługiwać połączenia w całym kraju, w szczególności na trasach:

– Przemyśl – Lublin – Warszawa – Bydgoszcz – Gdynia/Piła – Kołobrzeg/Gorzów Wielkopolski
– Suwałki – Białystok/Lublin – Warszawa – Poznań – Szczecin/Gorzów Wielkopolski/Zielona Góra.

Żródło: PKP IC

Total
0
Shares
1 komentarz
  1. Czyli z zapowiedzi wynika, że odcinek Krzyż – Gorzów Wlkp. zostanie zelektryfikowany do czasu odbioru ostatniego loka

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Zobacz również: