Transport kolejowy, miejski, autobusowy i lotniczy

Jest umowa na Griffiny dla PKP Intercity

Wczoraj PKP Intercity po długim czasie podpisało mowę z firmą Newag na dostawę 20 nowych lokomotyw elektrycznych typu Griffin. Zakup pomoże przewoźnikowi rozwiązać problem z permanentnym niedoborem lokomotyw dostosowanych do prędkości 160km/h.

Podpisanie umowy miało miejsce na stacji Warszawa Wschodnia w wagonie konferencyjnym PKP Intercity. Na jej mocy państwowy przewoźnik otrzyma 20 całkiem nowych lokomotyw elektrycznych z rodziny Griffin, podobnych dwóch egzemplarzy eksploatowanych od ostatnich kilku miesięcy przez PKP IC. Warto nadmienić, że Newag w walce o zamówienie pokonał firmy Pesa Bydgoszcz i CRRC.

Dostawa wszystkich lokomotyw ma nastąpić w ciągu 30 miesięcy od daty podpisania umowy. Co ważne wspomniana umowa przewiduje prawo opcji na dostawę kolejnych 10 elektrowozów. Za zamówienie podstawowe przewoźnik zapłaci ponad 367 mln zł brutto, zaś z prawem opcji – ponad 551 mln zł brutto. Oprócz samej dostawy Newag w ramach umowy zajmie się utrzymaniem lokomotyw na poziomach P2, P3 i P4, przy czym przeglądy P4 będą wykonane po 60 miesiącach od odebrania każdego pojazdu.
Nowe lokomotywy będą obsługiwać połączenia w całym kraju, w szczególności na trasach:

– Przemyśl – Lublin – Warszawa – Bydgoszcz – Gdynia/Piła – Kołobrzeg/Gorzów Wielkopolski
– Suwałki – Białystok/Lublin – Warszawa – Poznań – Szczecin/Gorzów Wielkopolski/Zielona Góra.

Żródło: PKP IC

1 komentarz
  1. mat mówi

    Czyli z zapowiedzi wynika, że odcinek Krzyż – Gorzów Wlkp. zostanie zelektryfikowany do czasu odbioru ostatniego loka

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More