Wkrótce powstaną kolejne Innowacyjne Dworce Systemowe

Innowacyjny Dworzec Systemowy powstanie m.in. w niewielkiej wsi Wilkoszewice/Fot. Emil Włuka

Rusza kontynuacja projektu dotyczącego budowy Innowacyjnych Dworców Systemowych. Grupa PKP ogłosiła przetarg na wykonanie podobnych obiektów w dwóch wariantach w 29 miejscowościach.

Innowacyjne Dworce Systemowe mają charakteryzować się niewielkimi rozmiarami i prostą, łatwą w budowie konstrukcją z elementów prefabrykowanych. Co ważne, wszystkie mają mieć podobną bryłę i wyposażenie. Ma to pozwolić na skrócenie czasu i zmniejszenie kosztów budowy. Eksploatacja takich obiektów ma być tańsza o kilkadziesiąt procent. Mają cechować się nowoczesnymi rozwiązaniami, m in. zastosowaniem energooszczędnych lamp z diodami LED, inteligentnego systemu sterowania oświetleniem, który wyłączać będzie niepotrzebne źródła światła, urządzeniami do pozyskiwania energii odnawialnej, w tym panele solarne i pompy ciepła. Zgodnie z ideą projektu budowa tych dworców ma się całkowicie zwrócić w ciągu około 30 lat.

Przetarg dotyczy budowy 29 takich obiektów w całym kraju. Chętni na ich budowę mogą zgłaszać się do 11 lipca, wtedy też nastąpi otwarcie ofert. Licząc od dnia zawarcia umowy wszystkie dworce muszą powstać w przeciągu 70 tygodni.

Przykład dworca systemowego /Fot. PKP SA

Przewidziane są dwa warianty dworców. Oba maja składać się z części kubaturowej i wiaty. Wariant „A” w części kubaturowej będzie zawierał pomieszczenia techniczne oraz toaletę i otwartą poczekalnię. W wariancie B poczekalnia będzie ogrzewana. Ponadto znajdzie się tam część komercyjna z możliwością sprzedaży biletów albo kasa z własnym zapleczem sanitarnym. Pod wiatą w obu wariantach znajdzie się natomiast zewnętrzna poczekalnia, zadaszony parking rowerowy i miejsce na automaty. Każdy dworzec ma być zwieńczony wysoką na około 8 metrów wieżą zegarową. Dworce typu „A” mają mieć całkowitą powierzchnię wynoszącą 40 metrów kwadratowych, zaś dworce typu „B” – 90 metrów kwadratowych.

Dworce powstaną w miejscach, gdzie obecnie nie ma żadnego budynku dworcowego, jak na przykład w Żelistrzewie w woj. Pomorskim, leżącym przy linii kolejowej nr 213 Reda – Hel lub w miejscach, gdzie istniejące obiekty nie spełniają żadnych standardów obsługi podróżnych oraz ich remont byłby nieopłacalny. Przykładem takich lokalizacji są Wilkoszewice i Gorzkowice znajdujące się w województwie łódzkim, przy linii kolejowej nr 1 Warszawa Zachodnia – Katowice.

Poniżej przedstawiamy pełną listę lokalizacji Innowacyjnych Dworców Systemowych wraz z wariantem, który zostanie zrealizowany:

    • Barchów: mazowieckie, typ A,
    • Biadoliny: małopolskie, typ A,
    • Biskupice Wielkopolskie: wielkopolskie, typ B
    • Chałupy: pomorskie, typ B
    • Chrzęsne: mazowieckie, typ B
    • Czarna Tarnowska: małopolskie, typ B
    • Dębe Wielkie: mazowieckie, typ B
    • Dobczyn: mazowieckie, typ B
    • Garwolin: mazowieckie, typ B
    • Gorzkowice: łódzkie, typ A
    • Janikowo: kujawsko-pomorskie, typ B
    • Kanie: lubelskie, typ B
    • Kornelin: mazowieckie, typ B
    • Kraśnik: lubelskie, typ B
    • Łaskarzew Przystanek: mazowieckie, typ B
    • Nowy Tomyśl: wielkopolskie, typ B
    • Pobiedziska Letnisko: wielkopolskie, typ B
    • Przetycz: mazowieckie, typ A
    • Racibory: podlaskie, typ A
    • Rogów: łódzkie, typ A
    • Sadurki: lubelskie, typ B
    • Sterkowiec: małopolskie, typ B
    • Świdnik Miasto: lubelskie, typ B
    • Wasilków: podlaskie, typ A
    • Wilkoszewice: łódzkie, typ A
    • Wrzosów: mazowieckie, typ B
    • Ząbki: mazowieckie, , typ B
    • Zdrody Nowe: podlaskie, typ A
    • Żelistrzewo: pomorskie, typ A

Total
0
Shares
Zobacz również: