Zbliża się remont linii kolejowej Łódź – Kutno

PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na przeprowadzenie prac remontowych na linii kolejowej nr 16 na odcinku z Ozorkowa do Łęczycy. Remont tej linii jest konieczny, by ułatwić dostęp do Łodzi z północy kraju drogą kolejową.

Linia kolejowa nr 16 jest obecnie wąskim gardłem w kolejowym ciągu transportowym pomiędzy Łodzią a północą kraju. Jest to linia jednotorowa o niskich parametrach. Prędkość maksymalna na linii wynosi jedynie 70km/h, co dodatkowo obniża jej przepustowość.

W ramach remontu linii podniesiona zostanie prędkość pociągów pasażerskich do 120km/h oraz towarowych do 100km/h, co wpłynie na pewną poprawę przepustowości tej linii. Przebudowie i dostosowaniu do aktualnych standardów zostanie infrastruktura, z której korzystają pasażerowie, tj. perony wraz z ich wyposażeniem, takim jak: wiaty, ławki, gabloty i tablice informacyjne, stojaki rowerowe.

W ramach tego zadania przebudowie zostanie poddanych 17 kilometrów torów, 4 przepusty, a także 18 rozjazdów i sieć trakcyjna. Zmieni się też układ torowy stacji Ozorków i Łęczyca.

Oprócz opisanego powyżej remontu na linii Łódź – Kutno będą prowadzone prace remontowe pomiędzy Łodzią Kaliską a Zgierzem oraz Zgierzem a Ozorkowem. Prace na tym pierwszym odcinku zakończą się w 2020 roku. Kolejny odcinek będzie remontowany równolegle z odcinkiem Ozorków Łęczyca. Następnie zaś remont przejdzie ostatni odcinek pomiędzy Łęczycą a Kutnem. Remont całej linii z Łodzi do Kutna ma zakończyć się za 5 lat, tj. do końca 2023 roku.

Total
0
Shares
Zobacz również: