Kolejna zmiana terminu i kryteriów w przetargu na dostawę EZT dla PKP Intercity

Pesa DART na stacji Jelenia Góra /Fot.Actuell37/Wikimedia

Po raz kolejny przełożony został termin otwarcia ofert w przetargu na dostawę 12 nowych EZT dla PKP IC. Ostatnim deklarowanym terminem był 6 czerwca, o czym informowaliśmy tutaj. Nowy termin to 18 czerwca. Wraz z terminem znacząco zmieniły się kryteria wyboru ofert.

Warto wspomnieć, że nowy termin jest już piątym zapowiedzianym terminem otwarcia ofert w ramach tego zamówienia. Będzie to skutkować opóźnionymi dostawami pojazdów. Przewoźnik tłumaczy sytuację bardzo dużym zainteresowaniem przetargiem i setkami pytań zadawanymi przez producentów taboru.

Wraz z ze zmianą terminu otwarcia ofert nastąpiła bardzo ważna zmiana w kryteriach wyboru wykonawcy. Kryterium najniższej ceny, które dotąd stanowiło 40% wagi uległo zmianie i posiada teraz aż 58% wagi, kosztem stawki usługi za utrzymanie. Ten parametr zamiast dotychczasowych 40% ma teraz 22% wagi. Oznacza to, że przewoźnik dopuszcza zakup pojazdów tańszych w zakupie, ale droższych w utrzymaniu. Bez odpowiedzi pozostawimy pytanie czy w perspektywie długookresowej przewoźnik wyjdzie korzystnie finansowo na takiej decyzji.

O dalszych losach przetargu będziemy informować na łamach serwisu zbiorowy.info.

Total
0
Shares
Zobacz również: