Spalinowe SN84 wkrótce wyjedzie na podkarpackie tory!

SN84 (z lewej) jeszcze w barwach Kolei Śląskich /Fot.Patryk Farana/CC BY-SA 4.0

Wraz z nadejściem wakacji SKPL rozpocznie eksploatację swojego najnowszego nabytku – pojazdu serii SN84. Jednostka jest już po wykonanym przeglądzie oraz przemalowaniu w barwy przewoźnika. Obecnie trwają jazdy testowe.

Spalinowy Zespół Trakcyjny serii SN84 został odkupiony przez SKPL od Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów. Początkowo miał jeździć dla Kolei Śląskich, lecz ostatecznie nigdy nie wszedł do służby. Kursowanie z pasażerami na terenie Polski rozpocznie dopiero w tym miesiącu. Jest to trójczłonowy zespół trakcyjny, wyprodukowany w 1973 roku dla DB. Mimo sędziwego wieku pojazd jest młodszy od wielu kursujących po polskich torach elektrycznych zespołów trakcyjnych serii EN57. Pojazd został skreślony ze stanu DB regio w 2011 roku, lecz nadal pozostaje w dobrym stanie technicznym. W porównaniu do eksploatowanych przez SKPL czeskich motoraków jest pojazdem bardzo pojemnym. Zabiera 220 pasażerów na miejscach siedzących w klasie 2 oraz, co ciekawe, 24 pasażerów na miejscach siedzących w klasie pierwszej, podzielonej na sześciomiejscowe przedziały. Jednostka wyposażona jest też w duży przedział rowerowy, który jest ważną częścią wyposażenia pociągów turystycznych. Pojazd charakteryzuje się także wysoką, jak na pojazdy trakcji spalinowej, prędkością maksymalną, wynoszącą 140km/h.

SN84-001 będzie wykorzystywany do obsługi połączeń z Jasła przez Sanok i Zagórz do Łupkowa w dniach o spodziewanej wyższej frekwencji. Będzie eksploatowany razem z kursującymi już w Bieszczadach czeskimi motorakami serii 810. Połączenia będą wykonywane na zlecenie PKP Intercity codziennie od 23 czerwca do 1 sierpnia. Będzie to wydłużenie obecnych kursów z Jasła do Zagórza, skomunikowanych w Jaśle z pociągami TLK „Małopolska” i „Karpaty”. Przejazd tymi pociągami, podobnie jak obecnie, będzie obywał się na podstawie ważnego biletu PKP Intercity.

Warto zaznaczyć, że SKPL odkupiło jeszcze jeden pojazd tego typu. Na razie nie wiadomo jak pojazdy będą wykorzystane po wakacjach. Ciekawym zastosowaniem tego pojemnego pojazdu byłoby wypożyczenie go do pomocy przy obsłudze pociągów na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Operująca tam PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście boryka się bowiem od dawna z brakami taborowymi na trasach do z Gdańska do Kartuz i Gdyni do Kościerzyny, na których obecnie kursujący tabor często okazuje się niewystarczająco pojemny. Pojazdy SN84 dzięki swojej dużej pojemności, posiadaniu dużego przedziału rowerowego (przewoźnik ma problemy z zapewnieniem odpowiedniej podaży miejsc na rowery), a także wysokiej prędkości maksymalnej (pociągi rozwijają tam prędkość do 120km/h) wydają się być odpowiednim pojazdem do pomocy przy obsłudze tych tras. Kwestia zapewnienia wzmocnienia spalinowego parku taborowego do obsługi linii PKM leży jednak w gestii PKP SKM i pomorskiego organizatora przewozów.

Total
0
Shares
Zobacz również: