Wakacje z Żuławską Koleją Dojazdową

Pociąg ŻKD /Fot.Maciej300888/CC BY-SA 3.0

Żuławska Kolej Dojazdowa jest kolejką wąskotorową, operującą na liniach kolejowych o szerokości 750mm pomiędzy Nowym Dworem Gdańskim a Stegną oraz pomiędzy Mikoszewem (Prawy Brzeg Wisły) a Sztutowem, będących częścią dawnej sieci Gdańskich Kolei Dojazdowych. Sprawdzamy, jaką ofertę dla turystów ma w tym roku ta nadmorska kolejka.

Lokalizacja linii kolejowych, na których operuje ŻKD, w pasie nadmorskim powoduje, że kolejka w sezonie letnim ma bardzo duży potencjał turystyczny. W Polsce jest kilka wąskotorowych kolei turystycznych, jednak ta jest szczególna. Pociągi bowiem stanowią tam jednak nie tylko popularną atrakcję turystyczną, ale mimo osiąganych niewielkich prędkości rzędu 25km/h, stanowią alternatywę w przemieszczaniu się pomiędzy nadmorskimi miejscowościami. Część pasażerów wykorzystuje kolej np. do codziennych dojazdów do pracy, której w sezonie letnim w okolicy nie brakuje.

Jak kursuje kolejka?
Kolejka kursuje już w czerwcu, w soboty i niedzielę. Od 23 czerwca do 1 września będzie kursować codziennie. W tym okresie będzie kursowało łącznie 8 pociągów w dni robocze oraz 12 pociągów w weekendy. Codziennie jedna para pociągów będzie kursować z Nowego Dworu Gdańskiego do Prawego Brzegu Wisły przez Stegnę i Jantar. Wyjazd ze stacji początkowej będzie odbywał się o godzinie 8:30, a pokonanie całej trasy zajmie pociągowi 1 godzinę i 40 minut. W kurs powrotny do Nowego Dworu Gdańskiego pociąg wyruszy z Jantaru o godzinie 18:55 i dotrze do macierzystej stacji o 20:15. W ciągu dnia wykona 5 kursów pomiędzy Prawym Brzegiem Wisły a Sztutowem. Wyjazdy z Prawego Brzegu Wisły odbędą się o godzinach: 10:35, 13:35 i 16:35, zaś ze Sztutowa o 12:00 i 15:00. Kurs ze Sztutowa o 18:00 będzie zaś skrócony do Jantaru. Czas przejazdu pomiędzy Prawym Brzegiem Wisły a Sztutowem wyniesie 1 godzinę i 10 minut, zaś ze Sztutowa do Jantaru 17 minut. W weekendy i święto przypadające w dniu 15 sierpnia będą uruchomione dodatkowe 2 pary pociągów pomiędzy Nowym Dworem Gdańskim w Jantarem. Wyjazdy z Nowego Dworu Gdańskiego odbędą się o godzinach: 10:30 i 15:00, zaś z Jantaru o 11:55 i 16:25. Oznacza to, że w weekendy na sieci ŻKD będą poruszały się jednocześnie 2 składy pociągów.

Jak i jakie bilety kupić?
Żuławska Kolej Dojazdowa jest ewenementem wśród kolei wąskotorowych jeśli chodzi o ofertę biletową oraz kanały ich dystrybucji. Oprócz biletów jednorazowych, można nabyć bilety całodzienne, weekendowe, a nawet miesięczne! Ceny biletów jednorazowych normalnych wahają się od 6 do 13 zł w jedną stronę w zależności od przejechanej trasy. Dzieci do lat 4 pod podróżują pod opieką podróżnego na podstawie biletów jednorazowych z ulgą 100% (0,00 zł). Kolej honoruje ponadto wszystkie ulgi ustawowe. Bilet sieciowy całodzienny kosztuje 49 zł, zaś dla uczniów i studentów przewidziano uglę handlową 50%. Podobnie ma się sytuacja w przypadku biletów weekendowych, gdzie bilet normalny kosztuje 69zł. Ceny biletów miesięcznych (normalnych, w relacji tam i powrót) w zależności od długości trasy wahają się od 99zł do 199zł.

Bilety można kupić tradycyjnie u kierownika pociągu, ale nie tylko. Operator umożliwia także dokonanie opłaty za przejazd za pomocą telefonu przez aplikację moBILET, a także za pośrednictwem strony internetowej kolejki www.kolejzulawska.pl .

Ciekawostki
Ciekawostką jest fakt, iż w dni, w których po sieci kursują 2 składy pociągów na stacji w Stegnie pracuje dyżurny ruchu, co jest obecnie niespotykane na kolejach wąskotorowych. Inną ciekawostką związaną z koleją jest jedyny czynny w Polsce most obrotowy z 1906 roku, znajdujący się w Rybinie, na linii z Nowego Dworu Gdańskiego do Stegny. Most, po którym przejeżdżają pociągi ŻKD jest obracany codziennie w okresach kursowania kolejki. Trasa kolejki wiedzie też w pobliżu innych atrakcji, niezwiązanych bezpośrednio z koleją. Są to między innymi: Ujście Wisły, dawny obóz Koncentracyjny Stutthoff, filię Muzeum Żuławskiego w Cyganku, a także liczne, piękne plaże.

Szczegóły oferty ŻKD znajdują się na stronie www.kolejzulawska.pl

Total
0
Shares
Zobacz również: