Koleje austriackie sprzedają wagony standardu Z. Kupią je Czesi

Wagon standardu UIC-Z typu Bmz w malowaniu OBB /Fot.Andrzej Otrębski/CC BY-SA 3.0

Koleje austriackie ÖBB sprzedają kolejną partię wagonów standardu UIC-Z typu Bmz. Popularne do dziś w Austrii wagony, będące jeszcze w dobrym stanie zakupią Česke drahy.

Będzie to kolejny zakup tych wagonów przez ČD. Z dokładnie takich samych wagonów zestawianie są m.in. kursujące z Pragi do Warszawy pociągi „Praha” i „Porta Moravica”. Wprawdzie są to pojazdy wiekowe, bowiem wyprodukowane pod koniec lat 70. oraz na początku lat 80. przez austriacką firmę SGP z Wiednia, posiadają wiele nowoczesnych rozwiązań w stosunku do czeskich wagonów produkcji NRD, które kursują także do Polski np. w składzie pociągu TLK „Wydmy” z Bohumina do Łeby i Helu.

Wagony Bmz są według międzynarodowej organizacji kolejowej UIC wagonami standardu Z. Wagony tego typu charakteryzują się m.in. większą o blisko 2 metry długością niż wagony standardu Y (czyli np. wagony rodziny 111A), wynoszącą 26,4 metra, przedziałami sześciomiejscowymi w drugiej klasie, czy też odskokowe drzwi wejściowe. Ponadto są też wyposażone w klimatyzację, automatyczne drzwi międzywagonowe, instalację rozgłoszeniową i zamknięty system WC, hamulce tarczowe, hamulce magnetyczne, a ich prędkość maksymalna wynosi 200km/h. Dodatkowo wagony posiadają też inne udogodnienia dla podróżnych takie jak rozsuwane fotele i gniazdka 230V. Częściowo ich obecny wygląd i wyposażenie (np. gniazdka) zawdzięczają przebytym w trakcie eksploatacji modernizacjom.

ČD zakupią 41 wagonie za 13,7mln euro (ok. 60 milionów złotych, czyli niecałe 1,5 mln za wagon). Pozwoli to na znaczne podniesienie standardu podróży w pociągach dalekobieżnych w relacjach krajowych oraz międzynarodowych bez inwestowania dużych środków finansowych.

Total
0
Shares
Zobacz również: