Ile pociągów będzie potrzebnych do obsługi CPK?

Planowana budowa centralnego portu komunikacyjnego w Polsce z racji planowanych znaczących inwestycji w kolej wymagała będzie zapewnienia taboru do obsługi połączeń. Konieczny będzie zakup nowych pojazdów. Ile sztuk i dokładnie jakiego taboru będzie potrzeba?

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że „aby podwyższyć komfort podróży i skrócić czas przejazdu, konieczne będzie przygotowanie nowych serii taboru kolejowego w ramach procesów badawczo-rozwojowych.” Według wstępnych obliczeń zapotrzebowanie na nowy tabor kolejowy wynosi około 80 składów pociągów międzyregionalnych, 50 składów kategorii Intercity, a także 20 składów przystosowanych do obsługi szybkich połączeń aglomeracyjnych.

Powyższe wytyczne przedstawił na Komitecie Sterującym Komponentu Kolejowego CPK Patryk Wild. Na szczegóły dotyczące parametrów technicznych i standardu taboru trzeba jednak jeszcze poczekać. Biuro Pełnomocnika Rządu ds. CPK i PKP Polskie Linie Kolejowe dopiero będą opracowywać zadania inwestycyjne na potrzeby sfinansowania prac przygotowawczych ze środków europejskich jeszcze w ramach obecnej perspektywy finansowej UE. Same inwestycje te będą realizowane w latach 2021-2027.

Oprócz szczegółów dotyczących potrzeb taborowych określone będą potrzeby w zakresie dostosowania systemu zasilania linii kolejowych do prowadzenia efektywnych ekonomicznie przewozów z prędkościami do 250 km/h. Wprowadzenie takiej prędkości będzie wiązać się z zastosowaniem znacznie wyższego niż dotychczas napięcia, co będzie skutkować przebudową elementów obecnej infrastruktury energetycznej, jak i budową elementów zupełnie nowych.

Według założeń zarówno zmodernizowane już linie kolejowe, jak i te, których budowa dopiero jest planowana, mają zapewnić zarówno szybki dojazd do CPK z Warszawy i Łodzi, a także pozwolić na osiągnięcie czasu przejazdu na poziomie 2,5 godziny do większości dużych miast w Polsce.

Total
0
Shares
Zobacz również: