Jak poprawnie czytać kolejowe bilety i miejscówki?

Miejscówki są nieodłącznym elementem długodystansowych podróży kolejowych po Polsce. Znajdują się na nich ważne informacje dotyczące pociągu, wagonu i numeru zajmowanego miejsca. Wiele osób często ma jednak problemy z rozszyfrowaniem, które miejsce należy do niego. W tym artykule podpowiemy, jakich informacji dostarcza nam miejscówka, a także w którym miejscu na blankiecie są one umieszczone.

Poniżej prezentujemy ponumerowane informacje, które można odnaleźć na miejscówce. Z powodu różnych wzorów blankietów, a także różnego sposobu drukowania biletów umiejscowienie informacji może być różne. Pod wykazem zamieszczonych informacji prezentujemy przykładowe wzory różnych miejscówek. Numery naniesione na miejscówki odpowiadają numerom, którym przyporządkowano poszczególne informacje dotyczące podróży.

Bilet krajowy wraz z miejscówką
Miejscówka do biletu krajowego
Miejscówka na miejsce sypialne
Bilet międzynarodowy

1. Data rozpoczęcia podróży – należy zawsze zwracać na nią uwagę. Konieczne jest zachowanie czujności w przypadku podróży rozpoczynającej się w okolicach północy. Z powodu niedopatrzenia zdarza się, że osoby chcące zacząć podróż np. o godzinie 0:10 dnia 20 stycznia przez nieuwagę mają wykupioną miejscówkę na przykład na dzień wcześniejszy, czyli 19 stycznia.

2. Godzina odjazdu pociągu ze stacji, na której rozpoczynamy podróż.

3. Stacja, z której rozpoczynamy podróż.

4. Stacja, na której planujemy zakończyć podróż.

5. Data przyjazdu do naszej stacji przeznaczenia.

6. Godzina przyjazdu do naszej stacji przeznaczenia.

7. Numer pociągu – widnieje stacyjnych wyświetlaczach oraz na tabliczkach relacyjnych w wagonach. Pozwala jednoznacznie zidentyfikować nasz pociąg w przypadku, gdy np. w krótkim odstępie czasu ze stacji odjeżdżają dwa pociągi o tej samej relacji.

8. Wagon XX – numer wagonu, w którym znajduje się nasze miejsce. Numery wagonów powinny być umieszczone na przynajmniej jednej parze drzwi wejściowych do wagonu, a także na ścianie w każdym przedsionku wagonu (przestrzeń wewnątrz wagonu w okolicy drzwi wejściowych do wagonu). Numery wagonów wyświetlane są na wewnętrznych i zewnętrznych wyświetlaczach, bądź są umieszczane w postaci kwadratowych, białych tabliczek z czerwonymi cyframi.

9. Rodzaj i numer zajmowanego miejsca: w miejscu informacji dotyczącej miejsca najpierw podana jest liczba zarezerwowanych miejsc (001 lub 01 – 1 miejsce, 02 lub 002-2 miejsca itd.), a następnie widnieje informacja. czy jest to miejsce do siedzenia lub do leżenia. Dopiero po informacji o rodzaju miejsca widnieje numer miejsca wraz z opisem jego lokalizacji. W wagonach do siedzenia wyróżniamy następujące lokalizacje: okno – miejsce przy oknie, środek – miejsce zlokalizowane pomiędzy dwoma innymi fotelami, korytarz- miejsce sąsiadujące bezpośrednio z korytarzem. W wagonach z miejscami wyróżniamy następujące lokalizacje: dół – łóżko dolne, środek – łóżko środkowe, zlokalizowane pomiędzy łóżkiem dolnym, a górnym. Góra – łóżko górne.

10. Przewoźnik: operator uruchamiający dane połączenie.

11. Dodatkowe informacje o rezerwacji. Tutaj dowiemy się czy miejsce znajduje się np. w wagonie przedziałowym, bezprzedziałowym lub przy dużym stoliku.

12. Cena miejscówki, jeśli miejscówka była płatna. Jeśli na jednym blankiecie znajduje się bilet na przejazd wraz z miejscówką, podana tez cena za bilet na przejazd.

13. Lokalizacja kasy, w której wydano bilet.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Jednym z najczęściej pojawiających się problemów jest pomylenie liczby zarezerwowanych miejsc z numerem miejsca. Należy pamiętać, że numer miejsca jest podawany po wyrazach „do siedzenia” lub „do leżenia”. Przed tymi wyrazami podana jest liczba zarezerwowanych miejsc.

Szczególną uwagę należy poświęcić także dacie i godzinie wyjazdu. Jak wspomniano wyżej, problem pojawia się zwykle w przypadku podróży rozpoczynanych w okolicy północy. Na pociągi wyjeżdżające po godzinie 00:00 na miejscówce musi znaleźć się data dnia następnego. Inaczej może dojść do sztucznego zdublowania miejscówki, kiedy dwóch podróżnych może mieć na miejscówce ten sam numer miejsca. W praktyce ważna jest tylko miejscówka z prawidłową datą wyjazdu pociągu.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi znalezienie swojego miejsca w wagonie stanie się dla osób niepodróżujących koleją na co dzień znacznie łatwiejszym zadaniem.

Total
6
Shares
Zobacz również: