Transport kolejowy, miejski, autobusowy i lotniczy

Będzie modernizacja linii kolejowej Szczecin – Berlin. Pociągi przyspieszą do 160 km/h

W 2021 roku rozpocznie się duża modernizacja na linii kolejowej łączącej Szczecin z Berlinem, w dodatku po obu stronach granicy. Koleje Niemieckie w ubiegłym miesiącu opublikowały koncepcję i ogólny zakres robót na odcinku od Angermünde do granicy państwowej równocześnie zapewniając, że 10-kilometrowy odcinek po polskiej stronie także zostanie poddany modernizacji.

Cały projekt można wyrazić trzema liczbami: 160 x 90 x 2: ze 120 na 160 km/h ma zostać podniesiona prędkość na całym niemal 50-kilometrowym odcinku. Dzięki temu czas przejazdu z Berlina do Szczecina skróci się z ok. 2 godzin do 90 minut. Wszystko uda się dzięki elektryfikacji oraz dobudowaniu drugiego toru na odcinku od Passow do granicy.

Odcinek Angermünde – Passow
Pierwszy etap robót obejmie odcinek od Angermünde do Passow. W ramach prac zostanie odnowiona sieć trakcyjna, zamontowany system ETCS oraz podwyższona prędkość na szlaku do 160 km/h. Na odcinku niemal kilometra zostanie dobudowany tor do wyprzedzania. Całość prac na 20-kilometrowym odcinku powinna się zakończyć w roku 2025. W chwili obecnej stacja w Angermünde jest głównym punktem przesiadkowym dla podróżnych ze Szczecina w kierunku Berlina (liczba połączeń bezpośrednich do stolicy jest mała), Stralsundu oraz Schwedt nad Odrą. Jest to także dworzec obsługujący ruch pociągów dalekobieżnych.

Odcinek Passow – granica
W 2026 roku na odcinek Passow – granica państwa powróci drugi tor, który został wywieziony do Związku Radzieckiego w ramach reparacji wojennych. Przy okazji odnowione zostaną przystanki kolejowe: Schönow, Casekow, Petershagen oraz Tantow. Całość trasy będzie można przejechać przy prędkości 160 km/h. Odcinek ten zostanie zelektryfikowany. Niemcy zakładają wykonanie całego projektu w ciągu 2 lat zaczynając od 2024 roku. Przez Passow od strony południowej przejeżdżają nie tylko pociągi pasażerskie w kierunku Szczecina, ale także towarowe dojeżdżające do pobliskiej rafinerii PCK w Schwedt.

Efekty modernizacji
Głównym powodem modernizacji całego odcinka jest chęć zwiększenia liczby przewożonych towarów oraz pasażerów na całej linii prowadzącej do stolicy Niemiec. Jak zapowiadają berlińscy politycy, już za 5 lat co godzinę będzie można dojechać bezpośrednim pociągiem z Berlina do Szczecina. Oznacza to także zagęszczenie taktu na odcinku Berlin – Angermünde. Relacja ta jest bardzo popularna wśród osób dojeżdżających do stolicy z północnej Brandenburgii. Elektryfikacji ma być także posunięciem motywowanym ekologią.

1 komentarz
  1. Zibs mówi

    Super artykul! Byloby pieknie jakby istniala strona gdzie moznaby sledzic przebieg prac?
    Pozdrawiam

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More