Będzie modernizacja linii kolejowej Szczecin – Berlin. Pociągi przyspieszą do 160 km/h

Kolejowe przejście graniczne na linii Szczecin – Berlin

W 2021 roku rozpocznie się duża modernizacja na linii kolejowej łączącej Szczecin z Berlinem, w dodatku po obu stronach granicy. Koleje Niemieckie w ubiegłym miesiącu opublikowały koncepcję i ogólny zakres robót na odcinku od Angermünde do granicy państwowej równocześnie zapewniając, że 10-kilometrowy odcinek po polskiej stronie także zostanie poddany modernizacji.

Cały projekt można wyrazić trzema liczbami: 160 x 90 x 2: ze 120 na 160 km/h ma zostać podniesiona prędkość na całym niemal 50-kilometrowym odcinku. Dzięki temu czas przejazdu z Berlina do Szczecina skróci się z ok. 2 godzin do 90 minut. Wszystko uda się dzięki elektryfikacji oraz dobudowaniu drugiego toru na odcinku od Passow do granicy.

Odcinek Angermünde – Passow
Pierwszy etap robót obejmie odcinek od Angermünde do Passow. W ramach prac zostanie odnowiona sieć trakcyjna, zamontowany system ETCS oraz podwyższona prędkość na szlaku do 160 km/h. Na odcinku niemal kilometra zostanie dobudowany tor do wyprzedzania. Całość prac na 20-kilometrowym odcinku powinna się zakończyć w roku 2025. W chwili obecnej stacja w Angermünde jest głównym punktem przesiadkowym dla podróżnych ze Szczecina w kierunku Berlina (liczba połączeń bezpośrednich do stolicy jest mała), Stralsundu oraz Schwedt nad Odrą. Jest to także dworzec obsługujący ruch pociągów dalekobieżnych.

Odcinek Passow – granica
W 2026 roku na odcinek Passow – granica państwa powróci drugi tor, który został wywieziony do Związku Radzieckiego w ramach reparacji wojennych. Przy okazji odnowione zostaną przystanki kolejowe: Schönow, Casekow, Petershagen oraz Tantow. Całość trasy będzie można przejechać przy prędkości 160 km/h. Odcinek ten zostanie zelektryfikowany. Niemcy zakładają wykonanie całego projektu w ciągu 2 lat zaczynając od 2024 roku. Przez Passow od strony południowej przejeżdżają nie tylko pociągi pasażerskie w kierunku Szczecina, ale także towarowe dojeżdżające do pobliskiej rafinerii PCK w Schwedt.

Efekty modernizacji
Głównym powodem modernizacji całego odcinka jest chęć zwiększenia liczby przewożonych towarów oraz pasażerów na całej linii prowadzącej do stolicy Niemiec. Jak zapowiadają berlińscy politycy, już za 5 lat co godzinę będzie można dojechać bezpośrednim pociągiem z Berlina do Szczecina. Oznacza to także zagęszczenie taktu na odcinku Berlin – Angermünde. Relacja ta jest bardzo popularna wśród osób dojeżdżających do stolicy z północnej Brandenburgii. Elektryfikacji ma być także posunięciem motywowanym ekologią.

Total
30
Shares
1 komentarz
  1. Super artykul! Byloby pieknie jakby istniala strona gdzie moznaby sledzic przebieg prac?
    Pozdrawiam

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Zobacz również: