Biletomaty w pojazdach. Warszawa wymienia na nowe, niektórzy dopiero myślą o pierwszych instalacjach

Fot. Tramwaje Warszawskie

Od kilku dni w warszawskich tramwajach zaczęły pojawiać się zupełnie nowe biletomaty. Nowe urządzenia są nowocześniejsze i zastępują starsze konstrukcje, które nie w pełni odpowiadają potrzebom pasażerów.

Montaż nowych urządzeń rozpoczął się w nocy z wtorku na środę. Do końca marca nowe biletomaty pojawią się w kilkudziesięciu tramwajach. Montaż kolejnych kilkuset potrwa do września. Dzięki tej inwestycji zakup biletu w odpowiednim urządzeniu będzie możliwy w każdym tramwaju.

Umowę z Mennicą Polską na leasing 583 nowoczesnych biletomatów Tramwaje Warszawskie podpisały w listopadzie 2018 roku. Zamówienie możena powiększyć o kolejne 178 urządzeń, które trafią do nowo zakupionych tramwajów. Wartość kontraktu, który obejmuje również kilkuletnią obsługę serwisową, to prawie 21 mln zł netto, z czego leasing wszystkich biletomatów (761 sztuk) to prawie 11 mln zł.

Automaty biletowe w pojazdach transportu miejskiego stają stale zyskują na popularności. Zazwyczaj są szybkie i proste w obsłudze, a ponadto wyręczają prowadzących pojazdy z rozpraszającej czynności jaką jest sprzedaż biletów podczas postojów na przystankach. Biletomaty spotkamy w pojazdach większości dużych polskich miast, takich jak Kraków, Wrocław, Poznań, Bydgoszcz, Toruń, Szczecin. Z powodzeniem są eksploatowane także w pojazdach kursujących po mniejszych miejscowościach, takich jak Szczecinek, Starogard Gdański czy Zakopane.

Obecnie największymi miastami, gdzie biletomatów w pojazdach transportu miejskiego brakuje jest m.in. Gdańsk, tu pomysł biletomatów w pojazdach jest dopiero testowany w wybranych pojazdach, Białystok, który jest w trakcie zakupu takich urządzeń, a także Gdynia. W tym ostatnim mieście biletomatów nie ma ani w pojazdach ani na przystankach i w chwili obecnej nie planuje się ich zakupu.

Total
14
Shares
Zobacz również: