Przystanki wiedeńskie coraz częściej pojawiają się w polskich miastach. Możemy je spotkać m.in. w Gdańsku, Poznaniu czy Łodzi. ZTM w Poznaniu postanowił przypomnieć pasażerom, że mimo wszystko jest to fragment jezdni.
Przystanek wiedeński to rodzaj przystanku tramwajowego, który po raz pierwszy zrealizowano w Wiedniu. Jego konstrukcja polega na podniesieniu jezdni w rejonie przystanku do poziomu chodnika. Rozwiązanie umożliwia łatwiejsze dojście i wsiadanie do tramwaju oraz spowalnia ruch i zwiększa bezpieczeństwo pieszych. Korzystając z nich pasażerowie powinni pamiętać o tym, że podwyższony fragment ulicy nadal pozostaje jezdnią.
„Oczekując na przyjazd tramwaju należy przebywać na chodniku, za linią (matą bąbelkową) rozgraniczającą teren przystanku i rampy stanowiącej część jezdni. Nie wolno wchodzić na jezdnię, którą jeżdżą samochody – można to zrobić dopiero wtedy, gdy na przystanek wjedzie pojazd komunikacji miejskiej. Ważne! Kiedy tramwaj znajduje się na przystanku kierowcy mają zakaz wjazdu na wzniesienie – muszą poczekać na odjazd pojazdu komunikacji miejskiej” – czytamy w materiałach dla pasażerów.
Oczywiście do materiałów dołączony został również filmik instruktażowy – zachęcamy do obejrzenia.