Kiedy remont wagonów bezprzedziałowych z pociągów międzynarodowych?

Wnętrze wagonu 154A/Fot. Emil Włuka

Kontynuujemy wątek związany z wagonami 154A. Jak sygnalizowaliśmy w poprzednim artykule te stosunkowo młode wagony, obsługujące prestiżowe połączenia międzynarodowe, wymagają już gruntownego odświeżenia wnętrza. Spytaliśmy PKP Intercity o plany dotyczące remontu wagonów. Kiedy to nastąpi?

Nierówny standard w pociągach międzynarodowych

Wagony 154A stacjonują w wagonowni Warszawa Grochów. Na co dzień włączane są m.in. w składy pociągów relacji Warszawa – Wiedeń, Warszawa – Berlin, Gdynia – Berlin, Gdynia-Wiedeń (w skróconej relacji Gdynia – Bohumin). Poza wagonami 154A wszystkie wagony klasy 1, 2 oraz restauracyjne, kurujące w powyższych pociągach, przeszły modernizację i wyposażone są m.in. w gniazdka 230V oraz elektroniczny system informacji pasażerskiej, czego brakuje w wagonach bezprzedziałowych. Sam ogólny stan wizualny wnętrza wagonów 154A nie jest odbierany pozytywnie przez większość pasażerów. PKP Intercity posiada wprawdzie nowocześniejsze wagony 159A, ale ich liczba w wagonowni Warszawa Grochów, zestawiającej składy pociągów międzynarodowych, jest niewystarczająca do obsłużenia wszystkich pociągów. Celem wyrównania standardu przewozu modernizacja wagonów 154A wydaje się zatem koniecznością.

Kiedy remont?

Obecnie w ruchu jest mniej niż połowa całej floty wagonów 154A. – PKP Intercity dysponuje 40 wagonami 154A/154Aa. W tej chwili w eksploatacji pozostaje 17 wagonów, natomiast 14 wagonów przechodzi naprawę okresową na poziomie P4. Na naprawy oczekuje 9 wagonów, spośród których wysyłane są na naprawy pojazdy spełniające wymogi stanu technicznego odpowiadające wymogom naprawy okresowej P4 – informuje w rozmowie z serwisem zbiorowy.info Agnieszka Serbeńska z zespołu prasowego PKP Intercity.

Wagony 154A produkowane były w latach 1998 – 2003. Ich wiek waha się zatem od 21 do 16 lat. Cykle utrzymania tych wagonów zakładają, że naprawy poziomu P5, które zwykle połączone są z modernizacjami pojazdów, wykonywane są po 23 latach utrzymania lub przebiegu 7,5 miliona kilometrów. W związku z tym pierwsze wagony zostaną odstawione celem przeprowadzenia takich napraw już za 2 lata. Czy przewoźnik przygotowuje się już do remontu wagonów? – Średni przebieg wagonów od zakupu nie osiąga jeszcze tego wyznaczonego, wagony również nie osiągnęły wymaganych lat użytkowania. Zgodnie z cyklami obowiązującymi dla P5 w stosownym czasie zostanie przeprowadzone postepowania na tę naprawę z modernizacją. – informuje lakonicznie Agnieszka Serbeńska.

Do tematu modernizacji wagonów 154A wrócimy po określeniu przez przewoźnika dokładniejszych terminów jej przeprowadzenia.

Total
59
Shares
Zobacz również: