Transport kolejowy, miejski, autobusowy i lotniczy

Kiedy remont wagonów bezprzedziałowych z pociągów międzynarodowych?

Kontynuujemy wątek związany z wagonami 154A. Jak sygnalizowaliśmy w poprzednim artykule te stosunkowo młode wagony, obsługujące prestiżowe połączenia międzynarodowe, wymagają już gruntownego odświeżenia wnętrza. Spytaliśmy PKP Intercity o plany dotyczące remontu wagonów. Kiedy to nastąpi?

Nierówny standard w pociągach międzynarodowych

Wagony 154A stacjonują w wagonowni Warszawa Grochów. Na co dzień włączane są m.in. w składy pociągów relacji Warszawa – Wiedeń, Warszawa – Berlin, Gdynia – Berlin, Gdynia-Wiedeń (w skróconej relacji Gdynia – Bohumin). Poza wagonami 154A wszystkie wagony klasy 1, 2 oraz restauracyjne, kurujące w powyższych pociągach, przeszły modernizację i wyposażone są m.in. w gniazdka 230V oraz elektroniczny system informacji pasażerskiej, czego brakuje w wagonach bezprzedziałowych. Sam ogólny stan wizualny wnętrza wagonów 154A nie jest odbierany pozytywnie przez większość pasażerów. PKP Intercity posiada wprawdzie nowocześniejsze wagony 159A, ale ich liczba w wagonowni Warszawa Grochów, zestawiającej składy pociągów międzynarodowych, jest niewystarczająca do obsłużenia wszystkich pociągów. Celem wyrównania standardu przewozu modernizacja wagonów 154A wydaje się zatem koniecznością.

Kiedy remont?

Obecnie w ruchu jest mniej niż połowa całej floty wagonów 154A. – PKP Intercity dysponuje 40 wagonami 154A/154Aa. W tej chwili w eksploatacji pozostaje 17 wagonów, natomiast 14 wagonów przechodzi naprawę okresową na poziomie P4. Na naprawy oczekuje 9 wagonów, spośród których wysyłane są na naprawy pojazdy spełniające wymogi stanu technicznego odpowiadające wymogom naprawy okresowej P4 – informuje w rozmowie z serwisem zbiorowy.info Agnieszka Serbeńska z zespołu prasowego PKP Intercity.

Wagony 154A produkowane były w latach 1998 – 2003. Ich wiek waha się zatem od 21 do 16 lat. Cykle utrzymania tych wagonów zakładają, że naprawy poziomu P5, które zwykle połączone są z modernizacjami pojazdów, wykonywane są po 23 latach utrzymania lub przebiegu 7,5 miliona kilometrów. W związku z tym pierwsze wagony zostaną odstawione celem przeprowadzenia takich napraw już za 2 lata. Czy przewoźnik przygotowuje się już do remontu wagonów? – Średni przebieg wagonów od zakupu nie osiąga jeszcze tego wyznaczonego, wagony również nie osiągnęły wymaganych lat użytkowania. Zgodnie z cyklami obowiązującymi dla P5 w stosownym czasie zostanie przeprowadzone postepowania na tę naprawę z modernizacją. – informuje lakonicznie Agnieszka Serbeńska.

Do tematu modernizacji wagonów 154A wrócimy po określeniu przez przewoźnika dokładniejszych terminów jej przeprowadzenia.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More