Transport kolejowy, miejski, autobusowy i lotniczy

Nieuwaga dyspozytora – duży problem pasażerów

Mimo brzydkiej pogody, jak co roku nad morzem majówkę spędzała spora liczba turystów. Turyści oraz mieszkańcy aglomeracji będą długo wspominać powrót do Gdańska jednym z pociągów SKM w Trójmieście.

Podróż z Wejherowa do Gdańska była horrorem dla pasażerów jednego z późno popołudniowych pociągów PKP SKM w Trójmieście w niedzielę, 5 maja. W szczecie komunikacyjnym, gdy zdecydowana większość przewoźników wzmacniała swoje składy, trójmiejski przewoźnik postanowił wystawić na linię… pojedynczą, czteroczłonową jednostkę EN71. Zwiększone zainteresowanie pasażerów oraz zmniejszona przez przewoźników częstotliwość kursów w trakcie długiego, majowego weekendu (co pół godziny zamiast co 20 minut) spowodowała, że już od pierwszych stacji pasażerowie nie mieścili się do pociągu, a na każdej kolejnej stacji skład doznawał coraz to większych opóźnień. Części pasażerów nie udało się w ogóle wsiąść do pociągu.

Dlaczego pociąg składał się z jednej jednostki EN71, gdy w ciągu tygodnia zazwyczaj pojazdy te jeżdżą w składzie EN57+EN57 lub EN71+EN57? – To była nieuwaga dyspozytora. W związku ze spodziewanym wzmożonym ruchem ten pociąg został zaplanowany jako dwuczłonowy – tłumaczy spółkę jej rzecznik, Tomasz Złotoś.

Niestety przewoźnik operujący w dużej części na własnej linii kolejowej nie zdecydował się na wypuszczenie dodatkowego pociągu. – Dyspozytor ma możliwość uruchomienia składu rezerwowego w momencie znacznego opóźnienia pociągu SKM, jednak rezerwę taką wystawiamy w dni powszednie w godzinach 5:00 – 9:00 (szczyt poranny) – mówi nam rzecznik SKM.

Dwa tygodnie szukania winnych
Sprawę opisał nam jeden zaprzyjaźnionych czytelników. Jeszcze tego samego dnia, 5 maja, zapytaliśmy rzecznika prasowego PKP SKM w Trójmieście o przyczyny takiego zestawienia pojazdu w szczycie przewozowym. Kolejowy przewoźnik potrzebował aż 15 dni na udzielenie nam odpowiedzi.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More