Transportowa noc muzeów 2019

Tramwaj 102Na znajdujący się w posiadaniu GAiT

W najbliższą sobotę 18 maja po raz kolejny w wielu polskich miastach odbędzie się noc muzeów. Jak co roku w największych polskich miastach do akcji włączają się miłośnicy komunikacji miejskiej wraz z przewoźnikami, którzy uruchamiają specjalne linie obsługiwane zabytkowym taborem. W części miast organizowane są także inne atrakcje związane z transportem. Przedstawiamy Państwu ofertę komunikacji miejskiej w noc muzeów w wybranych miastach.

Warszawa

W tym roku Tramwaje Warszawskie organizują imprezę w klimacie PRL na terenie Zakładu Naprawy Tramwajów na Woli. Od godziny 19 do 1 w nocy brama zakładu będzie otwarta dla zwiedzających. Do dyspozycji gości będzie specjalna oferta gastronomiczna obsługiwana przez prawdziwą bufetową, strefa gier, a także orkiestra tramwajowa wraz z Orkiestrą z Chmielnej. W zakładzie będzie można spotkać także na postacie znane z czasów PRL takie jak kanciarz z bazaru Różyckiego czy inżynier Karwowski. Nie może oczywiście zabraknąć także wystawy zabytkowego taboru. Główną atrakcją będą stanowiły pojazdy kursujące w czasach PRLu, czyli m.in. berlinki, parówki i akwaria. Na jednym z tramwajów wyświetlany będzie także mapping z historią tramwajów. Będzie on emitowany o godzinie 22 oraz 24. Zobaczyć będzie można również omnibusy konne, pojazdy techniczne, a także radiowozy i motocykle wykorzystywane na co dzień przez nadzór ruchu. Do zakładu, z częstotliwością co 20 minut będą kursować tramwaje zabytkowe specjalnej linii tramwajowej M, a także zabytkowe autobusy linii A. Szczegółowe informacje dotyczące kursowania linii specjalnych znajdują się na stronie ZTM.

Trójmiasto

W tym roku udział zabytkowego taboru transportu miejskiego w Trójmieście będzie znacząco mniejszy niż w latach ubiegłych. W tym roku w Gdyni nie będzie specjalnej linii obsługiwanej zabytkowymi autobusami. Mimo pokaźnej floty trolejbusów zabytkowych ZKM Gdynia postanowił uruchomić linię specjalną obsługiwaną…. najnowszymi trolejbusami przegubowymi z napędem bateryjnym.

Nieco lepiej będzie w Gdańsku. Z okazji nocy muzeów kursować będą dwie bezpłatne linie tramwajowe obsługiwane zabytkowymi tramwajami Konstal N oraz Konstal 102Na. Linia T1 będzie kursowała na trasie Oliwa – Wrzeszcz –Centrum – Siedlce, zaś linia T2 na trasie Siedlce – Centrum – Nowy Port. Każda z dwóch linii będzie kursowała co półtorej godziny od około 18:30 do około 1:40 w nocy. Niestety Gdańskie Autobusy i Tramwaje mają spore problemy ze sprawnością zabytkowych tramwajów, przez co nie zobaczymy na trasie tramwajów Bergmann, Ring oraz 105N.

Szczegóły dotyczące funkcjonowania zabytkowych linii tramwajowych T1 i T2 znajdują się na stronie Gdańskich Autobusów i Tramwajów.

Kraków

Z okazji nocy muzeów Kraków uruchamia zarówno specjalną linię autobusową jak i tramwajową. Obie będą obsługiwane taborem zabytkowym. Linia tramwajowa nr 60 będzie łączyć Plac Centralny z Cichym Kącikiem. Na linii kursować będzie skład wagonów N+ND oraz T4+B4. Linia autobusowa nr 600 połączy z kolei Muzeum Armii Krajowej z przystankiem Podgórze SKA. Jej obsługę zapewni autobus Ikarus 280. Obie linie będą funkcjonować w godzinach 19:00 – 2:30 z częstotliwością co około 60 minut. Przejazdy, w przeciwieństwie do większości miast, nie będą darmowe. Konieczny będzie zakup biletu na przejazd według obowiązującej taryfy. Szczegóły dotyczące funkcjonowania linii muzealnych znajdują się na stronie ZTP.

Oprócz specjalnych linii obsługiwanych taborem zabytkowym warto zajrzeć także do Muzeum Inżynierii Miejskiej przy ulicy Świętego Wawrzyńca, gdzie w hali dawnej zajezdni tramwajowej udostępnione zostaną do zwiedzania zabytkowe tramwaje m.ni. typu SN1, SN2, SN4, BT1, PN3, a także gdański Ring. Wystawa będzie czynna w godzinach od godziny 18 do północy. Wstęp będzie możliwy za symboliczną złotówkę.

Łódź

W tym roku MPK Łódź uruchomi aż 4 linie muzealne, obsługiwane przez pojazdy zabytkowe. Pasażerowie będą mogli skorzystać ze specjalnej linii tramwajowej M1 obsługiwanej specjalnym tramwajem imprezowym, a także linii autobusowych M2, M3, M4. Do ich obsługi sprowadzonych zostanie z różnych zakątków Polski. 8 zabytkowych autobusów. Wśród nich znajdą się m.in. Mercedes O305 z 1977 roku, Ikarus 260, Ikarus 280 oraz Jelcz M11. Pojazdy linii M1, M2, M3 będą kursować z częstotliwością co 30 minut, zaś linii M4 co 15 minut. Przejazd każdą z linii będzie bezpłatny. Przebieg każdej z linii oraz rozkład jazdy jest dostępny na stronie MPK-Łódź.

Oprócz specjalnych linii zabytkowe pojazdy będzie można spotkać także na terenie Zajezdni Muzealnej Brus, która tego dnia będzie otwarta dla gości od godziny 18:00 do godziny 1:00. Wstęp na teren zajezdni będzie bezpłatny. Dojazd na miejsce zapewni linia M2. Na terenie zajezdni można zobaczyć m.in. zabytkowe i współczesne kasowniki biletów, informację pasażerską w pojazdach z lat 1989 – 2018, historyczne stanowiska pracy motorniczych i kierowców, a przede wszystkim wystawę taboru tramwajowego i autobusowego. Wśród nich znajdują się takie perełki jak najstarszy wagon w Łodzi – Herbrand VNB-125 z 1898 roku, wagony 2N1 do szkolenia motorniczych z 1950 roku, a także wagony Lilpop.

Total
18
Shares
Zobacz również: