Warszawa Centralna będzie wyglądać jak 45 lat temu!

Dworzec Centralny w latach 70 na pocztówce z Warszawy

Grupa PKP planuje modernizację Dworca Warszawa Centralna. Obejmie ona głównie wnętrze obiektu i ma przywrócić modernistyczny wygląd z drugiej połowy lat 70.

Warszawski Dworzec Centralny trafił oficjalnie do rejestru zabytków. – Wpisanie Dworca Centralnego do rejestru zabytków wiąże się z ochroną zabytkowych, historycznych i artystycznych wartości tego zespołu architektonicznego. W praktyce oznacza to, że wszystkie ewentualne przekształcenia i zmiany w obrębie dworca będą wymagały akceptacji konserwatora zabytków – mówi prof. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków w rozmowie z Newserią Biznes.

Dworzec został zaprojektowany przez architektów Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka w stylu późnego modernizmu. Oddany do użytku w 1975 roku obiekt szybko stał się jednym z symboli stolicy.

Kompleks, na który składają się m.in. hala główna, podziemne perony, przejścia oraz galerie, był jedną ze sztandarowych inwestycji lat 70. Obiekt był bardzo nowoczesny jak na tamte czasy, dzięki rozwiązaniom takim jak ruchome schody czy automatycznie otwierane drzwi. Przed Euro 2012 dworzec przeszedł generalny remont, w ramach którego m.in. gruntownie wyczyszczono elementy dachu i elewacji, wymieniono najbardziej zużyte elementy wystroju i część instalacji technicznych.

Wnętrze Dworca Centralnego w 1991 roku/ Fot. Smiley.toerist/CC BY-SA 4.0

Teraz obiekt czeka kolejny remont. Modernizacja obejmie głównie wnętrze obiektu. Ma przywrócić modernistyczny wygląd z drugiej połowy lat siedemdziesiątych. – Nie planujemy przebudowy, bo dworzec musi przecież pozostać właśnie taki, jak obecnie. Ale za jakiś czas będziemy go modernizować wewnątrz, przywracać jednolity styl modernistyczny przy zachowaniu wszystkich nowoczesnych rozwiązań i ułatwień dla pasażerów. Można je wkomponować w tę strefę zabytkową. Dziś każdy z korytarzy i każda z mniejszych hal tego dworca jest w innym stylu, więc odwrócimy pewną dowolność, która miała miejsce przez ostatnich kilkanaście lat – mówi Krzysztof Mamiński, prezes PKP SA.

Według danych UTK z dworca Warszawa Centralna każdego roku korzysta ponad 15 mln pasażerów.

Total
21
Shares
Zobacz również: