Miejskim autobusem przez polską stolicę Tatr – komunikacja miejska w Zakopanem

Miejskie autobusy pozytywnie wyróżniają się w zimowej stolicy Polski

Przez długie lata w Zakopanem transport zbiorowy znajdował się w rękach prywatnych i funkcjonował w sposób chaotyczny. Prywatne busy, często w złym stanie wizualnym i technicznym, kursowały bez rozkładu lub nie respektowały rozwieszonego na przystankach rozkładu jazdy. Ponadto pojazdy były zwykle przepełnione i niedostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych lub wózków dziecięcych. Dopiero w roku 2016 roku władze Zakopanego, najbardziej popularnego kurortu w polskich górach, postanowiły stworzyć w mieście sprawny i pewny środek transportu publicznego. Powstała pierwsza historii Zakopanego komunikacja miejska.

2 linie

Pierwsze w historii miejskie autobusy wyruszyły na ulice Zakopanego 11 kwietnia 2016 roku. Tego dnia rozpoczęła funkcjonowanie linia nr 14, kursująca z rejonu dworca kolejowego i autobusowego przez, Olczę, Ustup, Harendę i Spyrkówkę do rejonu dworców. Jest to linia okrężna. Część kursów jeździ w kolejności wymienionej powyżej, a część w kolejności odwrotnej. Czas przejazdu autobusu po całej trasie przejazdu zajmuje 36 minut.

Kilka miesięcy później, 1 września 2016 roku uruchomiono drugą linię, oznaczoną numerem 11. Jej trasa prowadzi z Cyrhli przez Jaszczurówkę, Drogę na Bystre, Rejon Dworca na Krzeptówki. Czas przejazdu po całej trasie zajmuje 37 minut.

4 autobusy

Do obsługi dwóch linii Zakopane zakupiło 4 autobusy Solaris Urbino 8.9 LE.  Są to pojazdy dwudrzwiowe, o długości 8,95 metra i szerokości 2,4 metra. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom autobusy mogą obsługiwać Harendę, gdzie znajduje się bardzo wąska i kręta droga. Te pojazdy wyposażone są w klimatyzację, miejsce do przewozu wózków dziecięcych i inwalidzkich, elektroniczny system informacji pasażerskiej oraz automaty biletowy, umożliwiający płatność bilonem. Pojazdami może podróżować do 55 osób, w tym maksymalnie 25 na miejscach siedzących. Charakterystyczny jamnik naklejony na przodach autobusów nosi na głowie góralski kapelusz.

Autobusom nadano numery taborowe od 001 do 004. Codziennie dwa z nich obsługują linię nr 11, a jeden linię 14. Czwarty pojazd pozostaje w rezerwie. Operatorem pojazdów jest miejska spółka Tesko, która wcześniej zajmowała się oczyszczaniem miasta.

W 2013 roku odbyły się pierwsze testy komunikacji miejskiej – wówczas po mieście kursował elektryczny pojazd Solarisa /Fot. Solaris

Bilety i rozkład jazdy

Autobusy linii nr 11 kursują od godziny 5 do 23. W trakcie dnia autobusy tej linii wykonują łącznie 43 kursy. Pojazdy linii nr 14 kursują w tych samych godzinach i wykonują łącznie 20 kursów.  Godziny odjazdów są dostępne na stronie miasta Zakopane.

Komunikacja miejska w Zakopanem posiada dość rozbudowaną ofertę biletową. Pasażerowie mają do wyboru bilety w jednorazowe w cenie 3 zł, jednogodzinne przesiadkowe na wszystkie linia za 4 zł, a także dobowe na wszystkie linie za 9 zł.

Z oferty biletów okresowych pasażerowie mają do wyboru bilety 3-dniowe na wszystkie linia za 18 zł,7-dniowe za 34 zł, a także miesięczne za 100 zł. Wszystkie bilety okresowe ważne są na obie linie autobusowe. Co ważne wszystkie rodzaje biletów można nabyć z ulgą ustawową lub ulgą gminną. W tym wypadku ceny są o 50% niższe od wyżej wymienionych cen biletów normalnych.

Dla rodzin przygotowano ofertę biletów 24-godzinnych za 18 zł, 4-dniowych za 36 zł oraz 7-dniowych za 68 zł. Z biletu rodzinnego mogą korzystać rodziny złożone z 2 rodziców oraz maksymalnie 5 dzieci do lat 15.

Gdzie kupić bilety?

Bilety na przejazd można kupić za pośrednictwem aplikacji mobilnej mPay, aplikacji mobilnej iMKA, w biletomatach zamontowanych w pojazdach, a także w pięciu automatach biletowych iMKA, zlokalizowanych przy przystankach: Rejon Dworców st. nr 8, Aleje 3 Maja Górne, Aleje 3 Maja Dolne, Watra oraz Rondo Jana Pawła II. Dodatkowo sprzedaż biletów prowadzą wybrane punkty stacjonarne. Pełna lista punktów sprzedaży znajduje się tutaj. 

Wszystkie pojazdy wyposażone są w biletomaty

Podróż w przyszłość

Uruchomione linie autobusowe szybko okazały się dużym sukcesem. Większość kursów cieszy się bardzo dużą popularnością wśród mieszkańców i turystów. Niestety okazało się, że niejednokrotnie zakupione autobusy są zbyt małe, by w komfortowy sposób przewieźć wszystkich chętnych. W sezonie turystycznym popularnością cieszą się nawet ostatnie, późnowieczorne kursy. Z przeprowadzonych kilkudniowych obserwacji naszej redakcji wynika, że ostatni kurs linii nr 14 o 22:35 spod dworca przewoził codziennie średnio po około 20 osób.

W związku z dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców i turystów Zakopane planuje uruchomienie kolejnych linii, m.in. ze Spyrkówki do Kuźnic oraz spod dworców do Doliny Strążyskiej. Zainteresowanie komunikacją miejską wyrażają także ościenne gminy. Proponują one m.in. przedłużenie linii nr 11 do Kościeliska oraz uruchomienie nowej linii do Poronina. Z powodu bardzo skromnej floty autobusów uruchomienie kolejnych linii będzie możliwe jednak dopiero po zakupie kolejnych nowych pojazdów. Zakup ten niestety opóźnia się, gdyż miasto jak dotąd nie otrzymało dofinansowania. Zakup nowych autobusów znajduje się na liście rezerwowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Władze miasta liczą, że mimo to środki na zakup pojazdów uda się jeszcze pozyskać. Nie wiadomo jednak kiedy to nastąpi  i kiedy w mieście uruchomione zostaną kolejne linie autobusowe.

Total
7
Shares
Zobacz również: