Kolej do polskich lotnisk. Część II – czy było warto?

CC BY-SA 3.0

W poprzedniej części cyklu dotyczącego kolei do polskich lotnisk opisaliśmy udane inwestycje w transport szynowy dowożący pasażerów do trzech największych polskich lotnisk.  Linie kolejowe ma jednak także kilka portów lotniczych o niewielkim udziale w rynku odprawionych pasażerów. Są to lotniska w Szczecinie, Lublinie oraz koło Olsztyna. Czy budowa oferta kolei uzasadnia budowę linii kolejowych do tych obiektów?

Szczecin Goleniów

Port lotniczy w podszczecińskim Goleniowie jest jednym z mniejszych lotnisk w Polsce. W 2018 roku obsłużył blisko 600 tysięcy pasażerów. Dla porównania opisany w poprzednim artykule port lotniczy w Gdańsku obsłużył blisko 4 miliony pasażerów.  Mimo znacznie mniejszej skali działania goleniowskie lotnisko ma swoją linię kolejową, dowożącą pasażerów w okolice terminala. Połączenie funkcjonuje od czerwca 2016 roku.  Czołowy przystanek kolejowy w okolicy terminala pasażerskiego jest obsługiwany przez spalinowe zespoły trakcyjne kursujące w relacji Szczecin – Kołobrzeg – Szczecin. Czas przejazdu z lotniska do zajmuje około 45 minut, zaś do Kołobrzegu około 90 minut. Oferta jest dość skromna, w dni robocze kursuje 5 par pociągów w stronę Kołobrzegu oraz 5 par w stronę Szczecina. W przypadku takiej liczby połączeń wadą jest ich stały rozkład jazdy, nieuwzględniający przesunięć godzin lotów. Układ połączeń, dzięki któremu przystanek przy lotnisku nie jest stacją docelową, lecz jedynie stacją pośrednią powoduje, iż nie ma obaw o niską frekwencję w pociągach. Nie idzie to jednak w parze z zainteresowaniem samym przystankiem przy lotnisku. Z drugiej strony przejazd przez ten przystanek jest uciążliwy dla pasażerów, który nie jadą na lotnisko. Zajazd do portu lotniczego powoduje konieczność zmiany kierunku jazdy i wydłuża czas przejazdu o kilkanaście minut.

Port Lotniczy Lublin

Kolej do lotniska w Lublinie dociera niemal od początku jego funkcjonowania, tj. od końca 2012 roku.  Lubelskie lotnisko obsługuje rocznie niecałe pół miliona pasażerów, co nie jest imponującym wynikiem w skali krajowej. Jest jednak najbardziej wysuniętym na wschód pasażerskim portem lotniczym w Polsce. Celem doprowadzenia połączenia kolejowego do nowego lotniska zbudowano linię zelektryfikowaną jednotorową linię kolejową o długości 2,2 kilometra. Rozkład jazdy na pierwszy rzut oka może mocno rozczarować, ponieważ docierają tam tylko cztery pary pociągów, w tym tylko jedna z nich kursuje codziennie. Jedna para połączeń kursuje w poniedziałki, czwartki, piątki i niedziele, kolejna tylko w środy i niedziele, a czwarta para tylko w środy. Wbrew pozorom taki rozkład jazdy ma uzasadnienie, gdyż terminy i godziny kursowania pociągów są dostosowane do godzin lotów, m.in. do Warszawy i Londynu. Co ważne, pociągiem można dojechać jedynie na wybrane loty. Pociągiem nie dojedziemy głównie na późnowieczorne loty.  Atrakcyjny jest czas przejazdu, który do głównego dworca w Lublinie wynosi 15 minut, czyli nieco krócej niż jadąc samochodem.

Olsztyn – Mazury

Podolsztyńskie lotnisko w Szymanach jest jednym z najmłodszych w Polsce. Obok lotniska w Zielonej Górze i Radomiu jest jednym z najmniej uczęszczanych lotnisk w Polsce.  Przez pierwsze 10 miesięcy 2019 roku z lotniska skorzystało ponad 128 tysięcy podróżnych. Z roku na rok wyniki przewozowe są coraz wyższe. Celem ułatwienia dojazdu niezmotoryzowanym pasażerom z oddalonego o około 55 kilometrów Olsztyna wraz z uruchomieniem lotniska uruchomiono też specjalne połączenie kolejowe. Powstało ono dzięki budowie odcinka linii kolejowej z Szyman pod sam terminal. Budowa linii kolejowej do tak małego obiektu budziła początkowo kontrowersje. Połączenie jednak utrzymało się i funkcjonuje do dziś. Liczba połączeń jest niewielka, ale za to jest dopasowana do godzin przylotów i odlotów wybranych samolotów.  Rozkład jazdy jest z tego powodu bardzo dynamiczny, godziny odjazdów i liczba połączeń każdego dnia tygodnia jest inna. Ponieważ przystanek Szymany Lotnisko jest stacją docelową dla pociągów jadących z Olsztyna dopasowanie rozkładu jazdy do terminów i godzin lotów jest niezbędne dla zapewnienia celowości uruchamiania pociągów. Czas przejazdu z Olsztyna Głównego pod terminal lotniska oscyluje wokół godziny i jest zbliżony do czasu jazdy samochodem. Obsługę zapewniają niewielkie, jednoczłonowe spalinowe wagony silnikowe serii SA106.

Total
42
Shares
Zobacz również: