Kolej+ do Bytowa. Dlaczego to nie miało sensu?

Dworzec w Bytowie/Fot. Egipskie.ciemnosci/CC BY-SA 3.0

Zgłoszony przez Gminę Kępice projekt odbudowy linii 212 na odcinku Bytów – Korzybie był jedynym zakwalifikowanym do drugiego etapu programu Kolej + w województwie pomorskim. Obecnie został wycofany ze względu na brak porozumienia samorządów.

Cel programu Kolej +

Ogłoszony w 2018 roku program przez premiera Mateusza Morawieckiego ma na celu „uzyskanie/usprawnienie połączenia kolejowego miejscowości o populacji powyżej 10 tys. mieszkańców z miastami wojewódzkimi i tym samym zmniejszenie wykluczenia transportowego tych miejscowości”. Kluczowy tutaj okazuje się argument o dojazdach do siedziby województwa, gdyż zaproponowany wariant jest wytyczony mocno okrężną drogą.
Fragment mapy z prezentacji PKP PLK

Czas przejazdu

Obecnie z Korzybia do Gdańska Głównego można dojechać z minimalnie jedną przesiadką (w Słupsku) pociągiem regionalnym. Czas przejazdu tego 153-kilometrowego odcinka wynosi około 2,5 godziny. Dodając do tego obecnie nieczynny 48-kilometrowy odcinek Bytów – Korzybie i zakładając, że pociąg pokona go ze średnią prędkością 60 km/h otrzymamy czas przejazdu na poziomie 3 godzin i 30 minut z Bytowa do Gdańska Głównego (uwzględniono zmianę czoła pociągu w Korzybiu). Warto dodać, że najkrótsza droga samochodem między tymi miastami wynosi jedynie 90 kilometrów, którą według wyliczeń Google Maps można pokonać w półtorej godziny. Dostępne jest również połączenie autobusowe PKS w Bytowie, które według rozkładu potrzebuje 2 godzin i 5 minut na przebycie z Bytowa do Gdańska.

Alternatywa

Również koleją jest możliwość skrócenia tej drogi. Odcinek Bytów – Lipusz – Kościerzyna – Gdańsk Główny ma 110 km, więc jest to prawie dwukrotnie mniejszy dystans od tego zaproponowanego w programie. Linia kolejowa nr 212 między Lipuszem, a Bytowej jest obecnie użytkowana jedynie w ruchu towarowym, natomiast odcinek ten znajduje się na liście PKP PLK linii przeznaczonych do modernizacji. W takiej sytuacji z Kolej + skorzystałyby jedynie miejscowości znajdujące się między Korzybiem, a Bytowem. Poniżej przedstawiono ich listę wraz z liczbą mieszkańców.

MiejscowośćLiczba mieszkańców
Dąbrówka Bytowska529
Borzytuchom902
Barnowo427
Kołczygłówki294
Zielin Miastecki484
Gumieniec231
Barcino577
Łącznie3444

Ciężko nie odnieść wrażenia, że mamy tutaj do czynienia z małymi miejscowościami, które można połączyć z Bytowem lub Słupskiem komunikacją autobusową, która jest tańsza w utrzymaniu oraz nie wymaga ogromnych nakładów na odtworzenie infrastruktury (ta już jest gotowa).

Podsumowanie

Każdy kilometr nowej lub odbudowanej linii kolejowej powinien cieszyć, ponieważ jest to odwrócenie wieloletniego trendu polegającego na ograniczaniu oferty przewozów pasażerskich. Biorąc jednak pod uwagę cele statutowe programu Kolej + oraz perspektywę remontu linii Bytów – Lipusz zaproponowany wariant niestety nie miał przyszłości i projekt został odłożony na półkę.

Total
1
Shares
1 komentarz
  1. Może żal, że nie ma już woj. Słupskiego? Byłoby idealnie…
    A może trzeba było wskazać lepsze połączenie ze Szczecinem, a nie Gdańskiem (jak Cieszyn z Krakowem, a nie Katowicami) w zgłoszonym przez Aglomerację Beskidzką projekcie odtworzenia połączeń (Cieszyn)- Skoczów-Bielsko-Biała-(Kraków) ?

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Zobacz również: